24 lutego, św. Maciej Apostoł – Ks. Łukaszkiewicz J. A . Żywoty Świetych, Warszawa i Wimperk 1931

Bez tytułuChrystus Pan odchodząc z tego świata, rządy kościoła oddał w ręce apostołów, nad którymi głową ustanowił św. Piotra, któremu polecił paść baranki i owieczki. — Po samobójczej śmierci zdrajcy Judasza, zwołał św. Piotr wiernych braci, i polecił im, aby z uczniów wybrali na miejsce jego jednego apostoła. „Potrzeba z tych mężów, którzy się z nami schodzili przez wszystek czas, aby jeden z nich był z nami świadkiem zmartwychwstania Jezusa. I postanowili dwu, Józefa, którego zwą Barnabaszem i Macieja. A modląc się mówili: — Ty Panie, który znasz serce wszystkich, ukaż, któregoś obrał z tych dwu jednego. I dali im losy, i padł na Macieja, i policzon jest z jedenaścią Apostołów“. (Dz. Ap. I).

Maciej był z pokolenia Judy, urodził się w Betleemie, należał do pierwszych uczniów Chrystusa, i świadkiem był Jego nauk, cudów i zmartwychwstania. Kiedy w dzień Zielonych Świątek razem z innymi apostołami otrzymał Ducha świętego, głosił ewangelję najpierw w Palestynie, swym ziomkom, potem w Etyjopji, Kapadocji i Macedonji, gdzie pozyskał wielu wyznawców dla Chrystusa.

Klemens Aleksandryjski opowiada, że wiernych zachęcał słowem i przykładem do umartwiania ciała, gdyż z pokusami ciała ustawicznie wojować potrzeba. Nie wystarcza zaś ostrość zewnętrzna, faryzejska, lecz trzeba umartwiać się wewnętrznie, poskramiając w zarodzie złe popędy i namiętności. — Gdy wrócił do Palestyny i tu wiele dusz pozyskał Chrystusowi, został z rozkazu Arcykapłana Ananiasza uwięziony i stawiony na sąd. Gdy nie chciał zaprzeć się Chrystusa, lecz wyznał go przyobiecanym przez proroków Mesyjaszem, został skazany na śmierć. Przywiązano go do krzyża i poczęto kamienować. Nie mogli znieść tak okrutnego widoku rzymianie, którzy obecnymi przy wykonaniu wyroku byli, wydarli św. Macieja z rąk rozbestwionych żydów, i toporem odcięli mu głowę 24 lutego, 63 r. Głowa św. Macieja spoczywa w Rzymie w Bazylice N. P. Marji większej (Maria Maggiore), ciało zaś w Trierze, gdzie je złożono w katedrze z polecenia cesarzowej św. Heleny. Do św. Macieja modlimy się przy wyborze stanu.

Punkta do rozmyślania

Św. Maciej upominał: „Używaj rzeczy tego świata li tylko według woli Bożej, i nie przywięzuj do nich serca. Walcz przeciw ciału, i nie poddawaj się nigdy jego chuciom i pożądliwościom“.

Jeżeli dobrze używasz dóbr tego świata, i nie nadużywasz ich, wtenczas ustrzeżesz się wielu niebezpieczeństw, jakie stoją ci na drodze do zbawienia.

Kto postępuje według rad św. Macieja może wtedy powiedzieć ze św. Pawłem: „Potykaniem dobrem potykałem się, zawodu dokonałem, wiarym dochował. Jest mi więc odlożon wieniec sprawiedliwości, który mi odda Pan, sędzia sprawiedliwy.”

Modlitwa

O Boże, któryś św. Macieja do godności apostolstwa wyniósł, użycz nam za jego wstawieniem tej łaski, abyśmy ujarzmiali ciało nasze, i na drodze cnoty wytrwale kroczyli.

Amen.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s