Na Poniedziałek po Niedzieli Sześćdziesiątnicy – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Jedna część nasienia upadła podle drogi i zdeptana jest i ptacy niebiescy podziobali je.“ (Św. Łuk. roz. 8).

I. Chociaż to Boskie nasienie ma tak wielką moc, a ten który je sieje w nasze serca pragnie, aby wzrastało i wzmacniało się, jednakże zdarza się często, z powodu złego usposobienia tych, którzy je przyjmują, że pozostaje bez pożytku i owocu, tak dalece, że według tej przypowieści, trzy czwarte części tego nasienia zmarnowane zostały i nie przyniosły żadnego owocu.

Zastanów się, jakie są przyczyny, dla których to Boskie nasienie niepożyteczne jest dla twojej duszy i skąd to pochodzi, że tyle dobrych myśli i świętych natchnień tak mały przynoszą owoc, proś Boga o światło, abyś to mógł poznać i temu zaradzić.

II. Pierwsza część nasienia, która nie przyniosła pożytku, upadła podle drogi, gdzie została zdeptana i podziobana przez ptaki; szeroka droga przedstawia tych, których serce przywiązane jest do rzeczy ziemskich, a umysł napełniony próżnością światową, to jest powodem, że słowo Boże nie przynosi w nich żadnego owocu, z powodu ustawicznego rozproszenia, któremu ulegają, albo dla tego, że szatan złośliwy odejmuje im pamięć tego Boskiego słowa, poddając im inne myśli próżne i niepożyteczne.

O! jak wiele jest w świecie takich osób! ileż jest umysłów, które jak gościniec są otwarte, gdzie wszyscy przechodzą, a nikt się nie zatrzymuje! Zastanów się, czy nie jesteś w tem złem usposobieniu.

III. Jeżeli widzisz w sobie tę wadę, powinieneś zaradzić jej jak najprędzej.

Naprzód upokorz się przed Bogiem, proś Go o przebaczenie za przeszłość, staraj się o skupienie ducha, powściągaj próżną ciekawość i lekkomyślność, która chce wszystko wiedzieć, a nic nie zatrzymuje, chyba to, co jest złe. Następnie należy ćwiczyć się w umartwieniu, aby przygotować ziemię do przyjęcia tego Boskiego nasienia, jak się Bogu podoba zasiać je w twej duszy; trzeba je zatrzymać i przejąć się niem, jak mówi Prorok, trzeba je ukryć w sercu, aby wydało owoce, zasługujące na żywot wieczny. Postanów mocno tak, postępować i proś w tym celu o pomoc Ducha Świętego.

Zastosowanie praktyczne

1. Słuchaj słowa Bożego z uszanowaniem i uległością.

2. Staraj się, aby było dla ciebie skuteczne przez dobry użytek, jaki z niego zrobisz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s