Na wtorek po Niedzieli Mięsopustnej – Avancini Mikołaj SI, Rok Chrystusowy, Krakow 1896

Płacz Jezusa nad Jeruzalem

Bez tytułuI. Ujrzawszy miasto, płakał nad nim. (Łuk. XIX. 41). Cóż znaczą te łzy, wśród okrzyków wesela? Widzi Jeruzalem, a w nim świat cały. Widzi zbrodnie wszystkich i twoje. Widzi, że Męka i Śmierć Jego obrócą się wielu na potępienie, dla złości ich. Mógł zbawić bezwarunkowo, lecz chce, ażebyśmy współpracowali z łaską Jego. Zginiemy, jeśli z łaski Bożej korzystać nie będziemy. Rozważ: czyś nie dał Jezusowi powodu do płaczu. Uznaj miłość Jego ku tobie, która jednak, bez miłości twej ku Niemu, nie wystarczy na zbawienie twoje.

II. Gdybyś i ty poznało, i w ten dzień twój, co ku pożytkowi twemu. (Łuk. XIX. 42). Płacze Jezus nad ślepotą ludu, nie uznającego Mesyjasza z której wypłynęły nienawiść, zazdrość, niewdzięczność i wszelkie złe. Szatan zaślepia serca nasze, ażebyśmy nie poznali, jak wielkim dobrem jest łaska Boża, jak wielkim złem grzech; ażebyśmy nie zważali na Boskie natchnienia i nie szli za niemi. W ten dzień twój, to jest w tym życiu, po którym następuje dzień Pański, to jest dzień sądu. dzień wieczności. Uważ, jak masz użyć dnia twego, ażebyś nie musiał obawiać się dnia Pańskiego.

III. Przyjdą na cię dni, i obtoczą cię nieprzyjaciele twoi wałem: itd. (Łuk. XIX. 43). Przepowiada zburzenie Jeruzalem, które przez Rzymian nastąpić miało, za grzechy jego, mianowicie przeciw Chrystusowi. Grzechy są przyczyną wszystkich nieszczęść i gotują gniew Boży. Przepowiednia Chrystusowa o Jeruzalem wyraża także nędzę człowieka umierającego, który źle użył czasu łaski i nawiedzenia. Obtoczą go nieprzyjaciele, czarty; oblegą i ścisną go zewsząd, grzechy jego; obalą na ziemią, wszystkie wielkie a marne zabiegi, iż niedobrze użył czasu nawiedzenia swojego. O! jak wiele zależy na tym, ażebyś użył czasu nawiedzenia, to jest łaski Bożej w ten dzień twój.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s