Na środę po niedzieli Sześćdziesiątnicy – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„A drugie upadła między ciernie, które je zadusiło.” (Św. Łuk. roz. 8)

I. Ciernie, zagłuszające dobre ziarno, oznaczają według wyjaśnienia Jezusa Chrystusa, trzy przeszkody do życia duchownego.

Pierwsza przeszkoda jest, niepokój i zbyteczne staranie o rzeczy doczesne; są to ciernie, stawiające wielką przeszkodę działaniom łaski w naszym sercu; doświadczenie przekonywa dostatecznie o tej prawdzie, dla tego Jezus Chrystus ostrzega nas w Ewangelii, abyśmy odrzucili próżne i niepożyteczne zabiegi i troski o rzeczy doczesne, a szukali przede wszystkim Królestwa Bożego i sprawiedliwości, zdając się co do reszty, na ojcowską Opatrzność Boga, który zna potrzeby nasze i nie omieszka je zaopatrzyć, jeżeli wiernie spełniać będziemy Jego wolę.

Rozważ, z jaką wdzięcznością powinieneś przyjąć i spełnić to zalecenie Boskiego Zbawcy, pamiętając jeszcze i te słowa: „Na co się przyda człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, jeżeli straci swą duszę?”

II. Według tego, co Zbawiciel mówi, bogactwa są także cierniem, stawiającym przeszkodę łasce, jeżeli się do nich przywiązujemy, kiedy serce mamy w bogactwach, albo bogactwa w sercu.

O! jak trudno, mówi Boski Zbawca, w innym miejscu, tym, którzy posiadają bogactwa i w nich swą ufność pokładają, wejść do królestwa Bożego! Zastanów się, w jaki sposób chcesz usunąć tę przeszkodę; czy masz dobra ziemskie w obfitości, czy też ich wcale nie posiadasz, wyrwij z serca twego przywiązanie do nich, bo to jest korzeń wszelkiego złego, a staraj się o ubóstwo w duchu, które ci da prawo do królestwa niebieskiego.

III. Uciechy tego świata są także cierniem, zagłuszającym nasienie łaski i są wielką przeszkodą do nabycia cnoty, niktby temu nie uwierzył, gdyby sam Jezus Chrystus nas nie zapewnił, że wszystkie rozkosze, pochlebiające zmysłom, przynoszą duszy szkodę, a niekiedy śmierć jej zadają.

Słuchaj więc, co mówi Jezus Chrystus, że kto chce iść za Nim, powinien się zaprzeć siebie i nieść krzyż swój; a Apostoł święty oświadcza, że ci, którzy należą do Jezusa Chrystusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego występkami i pożądliwościami.

Zastosowanie praktyczne.

1. Nie proś Boga o bogactwa, bo one są niebezpieczne dla zbawienia.

2. Jeżeli posiadasz bogactwa, daj część ich ubogim, którzy są członkami Jezusa Chrystusa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s