Na czwartek po Niedzieli Mięsopustnej – Avancini Mikołaj SI, Rok Chrystusowy, Krakow 1896

Wieczerza Paschy.

Bez tytułuI. Idźcie do miasta do niektórego, a rzeczcie mu: Mistrz mówi: u ciebie czynię Paschę. (Mat. XXVI. 18.). Jezus ubogi, nie ma gdzie nawet obchodzić Paschy. A ty chcesz, aby ci nie zbywało na niczym. Jezus rzekł przez uczniów swoich: u ciebie czynię Paschę, i wnet gospodarz dobry chętnie i wszystko przygotował. A ty czy jesteś tak gotów, na skinienie Boże. które odbierasz w prawie Bożym, w natchnieniach Bożych i w rozkazach przełożonych twoich?

II. Pożądaniem pożądałem pożywać tej Paschy z wami. (Łuk. XXII. 15.). Tej Paschy, po której wnet nastąpi męka najokrutniejsza i śmierć najhaniebniejsza. Dlatego właśnie tak jej pożądał z miłości ku tobie. Im bliższy męki, tym radośniejszy. Jeśli od cierpień umykasz, nie kochasz Jezusa. Dowodem miłości jest cierpienie chętne i pożądane. Nie bądź piskliwym, lecz tak pożądaj cierpieć, jak pożądał Chrystus.

III. Chrystus w obrządku Paschy Starego Zakonu, rozważał przepowiednię o sobie. — W Baranku zabitym, ze skóry odartym i upieczonym, widział siebie zabitego, przez biczowanie ze skóry odartego, i upieczonego w ogniu najsroższej męki. W Baranka pociętym, lecz bez połamania kości, widział swe kości wszystkie wzruszone, lecz nie połamane. W spiesznym jedzeniu widział gwałtowną wściekłość nieprzyjaciół swoich. W polnej sałacie widział żółć, którą Mu do ust podano. W kijach w ręku trzymanych widział krzyż swój. O! z jakimże uczuciem Chrystus ofiarował się na to wszystko! Z takim uczuciem ofiaruj Mu się na wszystko.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s