Na czwartek po Niedzieli Sześćdziesiątnicy – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Nasienie, które padło na ziemię dobrą, uczyniło owoc stokrotny.” (Św. Łuk. roz. 8)

I. Dobrą rolą jest serce dobrze usposobione, ale żeby prawdziwie takim było, nie tylko powinno być wolne od wszystkiego, co się sprzeciwia łasce, ale powinno współdziałać z łaską; trzeba, aby uważnie słuchało, gdy Bóg do niego przemawia, aby zatrzymało i zachowało Boskie słowa i aby przyniosło owoc, pełniąc dobre uczynki i ćwicząc się w cnotach z cierpliwością i wytrwałością, pomimo trudności, przeszkód, wstrętu i przeciwności, jakie się napotkać mogą.

To powinieneś czynić, jeżeli chcesz, aby Boskie ziarno wydało owoc w twym sercu. Proś Boga, aby cię pobłogosławił dobrocią swą i miłosierdziem, aby rola twoja wydała owoce zbawienia.

II. Aby rola twego serca wydała owoc, Jezus Chrystus, przede wszystkim zaleca cnotę cierpliwości, bo kto się ćwiczy w cnocie, ten musi cierpieć; dla tego tak mało jest osób wiernych swoim przedsięwzięciom, że nie mają odwagi znosić najmniejszych cierpień, albo pokonać wstrętu, jaki czuje natura, kiedy trzeba iść za natchnieniem łaski.

Trzeba zatem, abyś uczynił mocne postanowienie i często je odnawiał, abyś nigdy, z obawy trudności, nie zaniechał spełnić tego, co Bóg od ciebie zażąda; przeciwnie, wtedy należy się wziąć do pracy z większą usilnością i męstwem, aby okazać Bogu, że pragniesz Mu się podobać i dać Mu dowód swej miłości i wierności.

III. Ponieważ nie każda rola jednakowy owoc przynosi, są też i dusze dobrze usposobione, przynoszące, obfity owoc z łask, które otrzymały; jedne przynoszą mniej, inne bardzo mało. Otóż, Jezus Chrystus ostrzega nas, że wiele żądać będzie od tego, któremu wiele dano.

Zastanów się nad tym coś otrzymał, abyś wiedział, ile masz oddać, przypomnij sobie szczególne łaski, które otrzymałeś od Boga, aby cię to pobudziło do przynoszenia owoców, to jest, dobrych uczynków i aktów cnót, odpowiadających poniekąd obfitości rosy, skrapiającej nasienie, które Bóg wrzucił w twe serce.

Zastosowanie praktyczne

1. Bolej nad tym, że łaska tak mały owoc wydała w twym sercu.

2. Pobudzaj się do wierności na przyszłość, aby naprawić przeszłość.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s