„Odnalezienie Pana Jezusa” czyli Katolik w dzisiejszym świecie

„Dobrze jednak, że szukasz Go [Boga], duszo, ukrytego bo pewniej go posiądziesz i szybciej przyjdziesz do Niego, jeśli Go będziesz uważała za o wiele wyższego i głębszego niż wszystko, co możesz osiągnąć. Dlatego nie zatrzymuj się nigdy, nawet przelotnie, nad tym, co twoje władze mogą pojąć. Chce powiedzieć, abyś nigdy nie zadowalała się tym, co pojmujesz o Bogu, lecz tylko tym, czego nie pojmujesz. I nigdy nie zatrzymuj swojej miłości i rozkoszy na tym, co rozumiesz lub zmysłami poznajesz o Bogu, lecz kochaj i rozkoszuj się tym, czego z Boga nie możesz zrozumieć i odczuć. To bowiem, jak mówiliśmy, jest szukaniem Boga przez wiarę.”

św. Jan od Krzyża, Pieśń Duchowa

Podobnie jest z poznaniem Prawdy w dzisiejszym świecie. Prawdy nie możemy poznać inaczej, jak przez wiarę. Prawda jest ukryta dla naszego rozeznania rozumowego i zmysłowego (bazuje ono na otaczającej nas zakłamanej rzeczywistości), dlatego jedyny sposób Prawdy znalezienia to odrzucić wszystko, co prawdą nie jest, odrzucić kłamstwo. Gdy odrzucimy kłamstwa zostanie sama Prawda. Wyznacznikiem jest dla nas nauka Kościoła Katolickiego, jest ona dla nas mapą, która pozwala zweryfikować za pomocą władz rozumu, to, co jest prawdą, a co jest kłamstwem; co jest zgodne z nauką Katolicką, a co nie jest. Wszelkie odstępstwa winniśmy odrzucić jako zwodzenie szatańskie.

Ojciec François Xavier Schouppe

„Cnota wiary, fundament życia chrześcijańskiego, daje nam absolutną pewność prawd w które wierzymy. Jest to pewność bardziej autentyczną niż ta, która opiera się na rozeznaniu naszych oczu i rozumu. Pewność nasza opiera się na Bogu, którego słowa nie mogą zawieść; i na Kościele, który jest tak samo nieomylny gdy naucza nas o tych Bożych słowach.”
(z książki „Short Sermons For The Low Masses Of Sunday. Comprising In Four Series A Methodical Exposition of Christian Doctrine”, s. 290, London: Burns & Oates, 1883)

Ks. Michael Mueller, C.SS.R., 1880 A.D.

„Być prawdziwym katolikiem to znaczy trzymać się najbardziej stanowczo wszystkich prawd, które Chrystus i Jego Apostołowie nauczali, które Kościół Katolicki zawsze głosił, które przez papieży i sobory zostały zdefiniowane, których Ojcowie i Doktorzy Kościoła zawsze bronili. Kto zaprzecza jednej prawdzie, lub waha się co do jednej z nich ten nie jest katolikiem. Taki twierdzi, że korzysta z prawa do prywatnego wyroku w odniesieniu do nauki Chrystusa, dlatego taki jest heretykiem. Prawdziwy katolik wie i wierzy, że nie może być kompromisu pomiędzy Bogiem a diabłem, pomiędzy prawdą i kłamstwem, pomiędzy ortodoksyjną nauką a herezją.”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s