Na piątek po Niedzieli Sześćdziesiątnicy – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Wam dano jest wiedzieć tajemnie królestwa Bożego, a innym przez podobieństwa.” (św. Łuk. roz. 8).

I. Te słowa Jezusa Chrystusa powinny ci przywieść na pamięć wszystkie dowody miłosierdzia, wszystkie łaski szczególne, które otrzymałeś z Jego dobroci, a których wielu innym osobom nie udzielił.

Jak wielu jest niewiernych, a nawet i chrześcijan, w różnych krajach, którzy uważaliby się za szczęśliwych, gdyby mieli chociaż okruszyny, spadające z twego stołu, to jest, oświecenie, dobre myśli, pomoce duchowne i inne środki zbawienia i uświęcenia się, tak zewnętrzne jak i wewnętrzne, które ci Bóg ustawicznie daje, a które, po większej części, są dla ciebie bezowocne i niepożyteczne? Cóż uczyniłeś dla Boga więcej, jak ci, którzy ich są pozbawieni?

II. Rozważ z drugiej strony, jaka jest twoja niewierność i niewdzięczność względem Boga. Jak wiele razy, w rozmaity sposób, znieważałeś Go, od czasu, kiedyś przyszedł do używania rozumu? Czy jest choć jeden dzień w twojem życiu, w którymbyś nie zgrzeszył?

Przyznaj, że Bóg okazał nadmiar miłosierdzia i dobroci swej wględem ciebie; nietylko cię nie ukarał ani cię nie opuścił, ale nie przestawał obsypywać cię dobrodziejstwami, chociaż odbierał od ciebie same zniewagi; nadto uprzedził cię szczególnemi łaskami, kiedyś na nie zupełnie nie zasłużył. Rozważ, co chcesz czynić dla Jego chwały i miłości.

III. Aby okazać Bogu wdzięczność za łaski, które od Niego otrzymałeś, nie jest dostatecznem abyś Mu służył tak, jak wszyscy ludzie służyć Mu powinni; szczególne miłosierdzie i dobroć Boga względem ciebie wymagają, abyś Mu okazywał niezwykłą wdzięczność, miłość i wierność; powinieneś uważać, że już do siebie nie należysz, ale do Boga, z tylu powodów, ile otrzymałeś łask i dobrodziejstw od Jego nieskończonej dobroci.

Proś Go, aby do tych wszystkich łask dodał jeszcze jednę, aby wszystkie twoje sprawy, słowa i myśli zmierzały jedynie do okazania Mu miłości i do pomnożenia Jego chwały.

Zastosowanie praktyczne.

1. Wdzięczność dla Boga za odebrane dobrodziejstwa, nowe łaski ściąga; bądź zatem wdzięcznym.

2. Okazuj Bogu wdzięczność przez wierność niezachwianą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s