Na sobotę po Niedzieli Mięsopustnej – Avancini Mikołaj SI, Rok Chrystusowy, Krakow 1896

Nauka dana uczniom po obmyciu nóg.

Bez tytułuI. Wiecie, com wam uczynił? Jeśli tedy Ja, Pan i nauczyciel, umyłem nogi wasze: i wy powinniście jeden drugiego nogi umywać. (Jan, XIII. 12. 14). 1) Pytając uczniów swoich, obudzą ich uwagę. Najgodniejszą jest bowiem uwagi pokora Chrystusa. 2. Naucza słowami tego, co okazał przykładem. Najskuteczniejsze są słowa nauczyciela, poparte przykładem jego. 3. Ja wam, więc i wy jeden drugiemu. Cóż prostszego? 4. Nazywa się tu Panem i Nauczycielem ażeby tym skuteczniej przekonał. Jeśliś nie przekonany, z drewna jesteś; jeśliś nie wzruszony, serce twe z kamienia.

II. Albowiem dałem wam przykład, abyście jakom Ja wam uczynił, tak i wy czynili. (Jan, XIII. 15). Uważ, do czego zmierzają czyny Chrystusowe: oto do tego, aby ci były przykładem, jeśli ich nie naśladujesz, umarzasz je w sercu swoim, a siebie potępiasz. O! jak dobrym jest Pan twój, który wkłada na ciebie to tylko jarzmo, które sam dźwigał! Jak dobrym jest Nauczyciel twój, który iżby cię słodziej pociągnął, pierwej czyni, niż uczy. Zważaj we wszystkim przykład Chrystusowy, iżbyś Go naśladował. Ta jest prosta i pewna do doskonałości droga.

III. Jeśli to wiecie, błogosławieni będziecie jeśli to uczynicie. (Jan, XIII. 17). Jasna nauka, iż nie ten błogosławiony, który tylko zna dobro, lecz ten, który je zna i czyni. „Nie wielką jest rzeczą znać cnotę, lecz wielką pilnie ją wypełniać“. (Cyr. Aleks.). Nie dość jest przeto znać przykłady Chrystusa Pana, trzeba je naśladować. Bo on sługa, który poznał wolę Pana swego, a nie nagotował, ani uczynił wedle woli Jego, wielce będzie karany. (Łuk. XII. 47)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s