Na sobotę po Niedzieli Sześćdziesiątnicy – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Tom wam powiedział, abyście we mnie pokój mieli. (Św. Jan, roz. 16).

I. Wszystkie nauki Jezusa Chrystusa w Ewangelii świętej, wszystkie przypowieści, zachęty, obietnice, groźby i inne mowy, miały jedynie na celu zapewnić nam pokój, ten jest główny owoc, który chce, abyśmy osiągnęli z Jego nauki i zasad; a ten pokój, który pozwala zakosztować jeszcze w tem życiu, duszom, które Mu są wierne, jest jakby przedsmakiem pokoju wiecznego, zgotowanego im w niebie.

Szukaj, gdzie chcesz, używaj wszelkich środków mądrości i dowcipu ludzkiego, nie znajdziesz nigdzie prawdziwego odpoczynku i pokoju serca, tylko w poddaniu się i w niezłomnej wierności nauce i zasadom Jezusa Chrystusa.

II. Jezus Chrystus oświadcza, że pokój, który obiecuje, znajduje się tylko w Nim. Nie w obfitości dóbr i wygód, nie w zaszczytach świata, nie w przyjemnościach zmysłowych, nie w naukach ludzkich, znajdziesz prawdziwy pokój dla twojej duszy, ale jedynie w Jezusie Chrystusie.

Przyjdźcie do mnie, mówi ten Boski Zbawca, przyjdźcie wszyscy, którzy pracujecie i obciążeni jesteście, a ja was ochłodzę; uczcie się ode mnie, żem jest cichy i pokornego serca, a znajdziecie odpoczynek duszom waszym.

Bóg sam daje ci pokój, On cię wzywa, abyś go czerpał z łona Jego miłości i dobroci; zastanów się, czy możesz odrzucić albo zaniedbać łąkę, którą ci Bóg sam ofiaruje.

III. Aby osiągnąć ten pożądany pokój, trzeba się zupełnie oddać Jezusowi Chrystusowi, poddając Mu wszystkie władze duszy; na przykład, przywodzić sobie na pamięć Jego słowa, rozmyślać o nich często z uwagą i miłością; odpowiadać wiernie natchnieniom Jego łaski i stać się tym sposobem, jednym z Nim duchem.

Aby osiągnąć ten pokój, trzeba walczyć z sobą samym, powściągając namiętności, umartwiając zmysły, aby je poddać Bogu; trzeba walczyć ze światem, który będzie usiłował zakłócić ten pokój, ale nie trać odwagi; Jezus Chrystus zwyciężył świat, a jeżeli wiernym będziesz Jezusowi, mocą Jego także świat zwyciężysz.

Zastosowanie praktyczne.

1. Przygotuj się na walkę całego życia, uzbrój się w odwagę.

2. Ale ufaj, że otrzymasz pomoc łaski Bożej; spodziewaj się zwycięstwa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s