Na niedzielę zwaną Pięćdziesiątnicą – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Jezus Chrystus wziąwszy Apostołów swoich, rzeki im: Oto wstępujemy do Jeruzalem; a skończy się wszystko, co napisano jest przez Proroka o Synu człowieczym. (Św. Łuk. r. 18).

I. Kościół święty podnosi tej niedzieli i przez dwa dni następne sztandar Krzyża Chrystusa, odnawia pamiątkę Jego męki i śmierci w umysłach chrześcijan, aby ich zabezpieczyć od szału, próżności i zbytków, które w tym czasie mają miejsce i aby ich pobudzić do stawienia temu oporu, przez przykład przeciwnych cnót, a mianowicie przez ćwiczenia prawdziwej pobożności.

Oto dziś widzimy podniesione dwa sztandary: jeden rozpusty świata, a drugi Męki Chrystusa Pana; pod którym z tych sztandarów staniesz? Za kogo chcesz walczyć? Jeżeli prawdziwie uznajesz Jezusa Chrystusa za swego Pana i Boga, jak jest w istocie, wyznaj otwarcie, że do Niego należysz, odsuwając się od świata i nie biorąc udziału w jego zbytkach; stań pod sztandarem Krzyża i wyznaj, że jesteś jego uczniem.

II. Rozważ, dlaczego Kościół święty, w tym czasie rozpusty, przedstawia nam Mękę Jezusa Chrystusa, a nie inną tajemnicę Jego życia. Bo Kościół osądził, że myśl o Męce i cierpieniach Pana naszego Jezusa Chrystusa, zrobi silniejsze wrażenie na umysłach chrześcijan, aby ich odwieść od występku, a pociągnąć do cnoty, bo jak mówi święty Bernard, Męka Zbawiciela, nietylko w przeszłości, ale i dziś jeszcze sprawia trzęsienie ziemi, kruszy kamienie, otwiera groby; to jest, że pobożne rozważanie tej cudownej tajemnicy przejmuje przerażeniem i trwogą dusze, najbardziej do ziemi przywiązane, kruszy najtwardsze serca i otwiera groby sumień najbardziej zepsutych.

Zastanów się, czy okażesz się więcej nieczułym jak kamienie, czy serce twoje twardsze będzie od skały, na widok Boga cierpiącego i umierającego za twoje grzechy.

III. Aby odpowiedzieć zamiarom Kościoła, który ci przypomina Mękę Pańską, trzeba, abyś w tych dniach poświęcił jakiś czas na rozmyślanie tej tajemnicy, abyś się przejął boleścią na widok nieczułości i niewdzięczności większej liczby chrześcijan, względem Boga cierpiącego i umierającego dla nich; trzeba, abyś się starał być podobnym temu Boskiemu Zbawcy, biorąc udział w Jego Męce, przez powstrzymanie się od próżnych zabaw i przez spełnianie ćwiczeń pobożnych.

Zastosowanie praktyczne.

1. Zadaj sobie jakie umartwienie na uczczenie cierpień Jezusa Chrystusa.

2. Spełnij jaki dobry uczynek względem bliźniego, przez wdzięczność za miłość, jaką ci Jezus Chrystus okazał.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s