Wielki ucisk, jakiego nie było od początku świata

Początek boleści.

Ewangelia św. Marka, Roz. 13

5. A Jezus począł im mówić: Patrzcie, aby kto was nie zwiódł.

6. Albowiem wielu ich przyjdzie w imię moje powiadając, iż ja jestem; i wielu ich zwiodą.

7. A gdy usłyszycie wojny i wieści o wojnach nie trwóżcie się. Bo to się dziać musi: ale to jeszcze nie koniec.

8. Albowiem powstanie naród przeciwko narodowi, i królestwo przeciwko królestwu: i będą miejscami trzęsienia ziemi i głody. To jest początek boleści.

9. A wy miejcie się sami na pieczy. Bo was wydadzą do rad i w boźnicach was bić będą, a przed starosty i przed królmi dla mnie stawać będziecie, onym na świadectwo.

10. A potrzeba, aby naprzód u wszystkich narodów była opowiadana Ewangelia.

11. A gdy was wodzić będą wydając, nie myślcie przedtem, obyście mówić mieli; ale co wam będzie onej godziny, to mówcie. Albowiem nie wyjesteście, którzy mówicie: ale Duch Św.

12. I wyda brat brata na śmierć, a ojciec syna: i powstaną synowie przeciw rodzicom i będą ich zabijać.

13. I będziecie u wszystkich w nienawiści, dla imienia mego. Lecz kto dotrwa do końca, ten będzie zbawiony.

14. A gdy ujrzycie obrzydłość spustoszenia stojącą, gdzie nie powinna (na miejscu świętym), kto czyta, niech wyrozumie, wtedy, którzy są w Żydowskiej ziemi, niech uciekają na góry.

19. (…) One dni będą takimi uciskami, jakie nie były od początku stworzenia, które stworzył Bóg, aż dotąd, ani będą.

20. I by był nie ukrócił wam Pan dni: żadne by ciało nie było zachowane: ale dla wybranych , które wybrał, ukrócił dni.

21. A wtedy jeśliby wam kto rzekł: Oto tu jest Chrystus, oto tam: nie wierzcie.

22. Bo powstaną fałszywi Chrystusowie i fałszywi prorocy: i będą czynić znaki i cuda, ku zwiedzeniu, by mogło być i wybranych.

23. Wy tedy patrzecie, otom wam wszystko przepowiedział.

Wielki ucisk: Prześladowania.

Objawienie św. Jana, Roz. 13,

15. I dano jej, aby dawała ducha obrazowi bestii: ażeby mówił obraz bestii i czynił to, aby pobici byli, którzybykolwiek nie kłaniali się obrazowi bestii.

Ks. Bartłomiej Holzhauser

W onych dniach szukać będą chrześcijan i przed ołtarz włóczyć i zmuszać do kłaniania się obrazowi bestii, tj. Króla Jerozolimy, który mianym będzie za Chrystusa i Boga, co przyszedł lud swój nawiedzić i z rozproszenia pomiędzy narodami, jako też z jarzma i niewoli chrześcijańskiej wybawić; ci zaś, którzy tak kłaniać się nie będą chcieli, w najrozmaitszy sposób i najwyszukańszymi sposobami męczeni i śmiercią karani będą, ponieważ bestia i jej fałszywi prorocy prawie wszędzie przewagę i siłę broni mieć będą; nikt jej się nie oprze, i jedynym wtenczas zwycięstwem chrześcijan będzie: żeby cierpieć, być pokonanymi, umrzeć i zostać wytępionymi. Będzie to bowiem czas okropny, jako za dni króla Antiocha (I Machab. rozdz. I), który był prawdziwym wzorem tego czasu, i jak za dni Dioklecjana, lecz w sposób o wiele okropniejszy. I rozproszy się Kościół, jako poskładane karty książki, gdy wiatrem rozrzucane bywają. Czytaj: I Machab. rozdz. I, a będziesz miał jasny obraz dni ostatnich; również pomnij na owe czasy, w których Dioklecjan i Maksymian uwzięli się na zagładę całego chrześcijaństwa; ci wszyscy jednakże byli tylko wyobrażeniem ostatnich okropności i antychrystowego spustoszenia i okrucieństwa, które o wiele sroższymi i obrzydliwszymi będą. Dlatego czytamy u Mat. rozdz. XXIV. w. 21: „Albowiem na on czas będzie wielki ucisk, jaki nie był od początku świata aż dotąd, ani będzie”. Najwięcej różnić się będzie ostatnie prześladowanie od poprzedzających wszystkich tym, że w owym czasie uwiedzenie ludzi dla dziwnych znaków, których czynienie im dozwolonym będzie, przedstawia się jako bardzo wielkie i nie do uwierzenia. Również i odstępstwo będzie niesłychanie wielkim wskutek wyszukanych mąk i długich bardzo dręczących i wymyślnych katuszy, z bojaźni przed którymi ludzie się odszczepiać i poustawiane posągi bestii ubóstwiać będą; dlatego w dni one mało będzie takich, którzy wytrwają w wyznawaniu prawdziwego Boga i Imienia Jezusa z Nazaretu, Ukrzyżowanego; stąd owo wołanie: któż jest równym bestii i któż z nią walkę toczyć zdoła?

Źródło: http://www.ultramontes.pl/idolum_pl.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s