Na poniedziałek po niedzieli Zapustnej – Avancini Mikołaj SI, Rok Chrystusowy, Krakow 1896

Bez tytułuChrystus na wieczerzy przepowiada, iż będzie wydan.

I. Jezus zatrwożył się duchem… i rzekł: Zaprawdę wam powiadam, że jeden z was wyda mię. (Jan, XIII. 21). Tą trwogą był wielki smutek, którego przyczyną była okropna zbrodnia, knowana przez Judasza Apostola, domownika! O! wszystko czynić będzie Chrystus, aby go od tej zbrodni odwiódł! Ostrzega, iż wie o niej. Nie wymienia zdrajcy, szanując dobrą sławę i bezpieczeństwo jego, i chcąc go nieporównaną słodyczą opamiętać i do siebie nawrócić. Gdy i to nie pomaga, ostrzega wyraźniej, grozi, mówiąc: który macza ze mną rękę w misie, ten mię wyda… ale biada nemu człowiekowi! (Mat. XXVI. 23, 24). O dobroci Boga! O zatwardziałości grzesznika! O Panie! niechże nie będzie głuchym i nieczułym serce moje na tyle natchnień i pogróżek Twoich, którymi tak miłośnie ostrzegać mię raczysz.

II. I zasmuciwszy się bardzo, poczęli każdy mówić: Azażem ja jest, Panie? (Mat. XXVI. 22). „Iż powiedział: Jeden z nas, wszystkich zatrwożył”. (Św. Chryzos. hom. 71. in Joan). Dlaczego? „Nie dla winy obecnej, lecz dla zmienności ludzkiej“. (Św. Leon. ser. 7 de Pass). Bali się ułomności swojej. Nie ufaj więc sobie. Piotr zbytnio był sobie zaufał i upadł. „Bali się: czy się nie mylą w tym, co o sobie myślą“. (Tamże). Bo chociaż kto się nie poczuwa do grzechu, nie idzie zatym, aby był bez grzechu. Więc i ty bój się, a wołaj: Od skrytych moich oczyść mię. (Ps. XVIII. 13). Lecz i Judasz bezczelny śmie pytać: Azażem ja jest, Mistrzu? (Mat. XXVI. 25.). Może i ty podobnychże wybiegów używasz dla pokrycia niecności twoich? — Uważ. Jak łagodnie Chrystus odpowiada: Tyś powiedział. A ty jak odpowiadasz tym, co przewinili względem ciebie? Jaką twarzą? jakimi słowy? jakim głosem?

III. Natychmiast wyszedł. A noc była. Gdy wyszedł, rzekł Jezus: Teraz jest uwielbion Syn człowieczy. (Jan, XIII. 30, 31). Czart, wszedłszy w Judasza, nie dał mu doczekać modlitwy, „bojąc się, aby nie zapaliła iskry miłości w duszy jego i nie odciągnęła ku dobremu“. (Św. Cyryl). Teraz jest uwielbion Syn człowieczy: „gdy po odejściu niegodziwego Judasza został ze świętami“. (Św. Aug. tract in Joan). Bo obecność grzechu zachmurza Oblicze Boskie! Strzeż się więc grzechu, abyś nie był pozbawion widzenia jasności chwały Jezusowej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s