Na wtorek po niedzieli Pięćdziesiątnicy – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Nie zrozumieli tego, co im Jezus mówił, a znaczenie tych  słów było przed nimi zakryte.“ (Św. Mat. roz. 20).

I. Bardzo mała jest teraz liczba osób, uważnie i chętnie słuchających o Męce Pańskiej, a jeszcze mniej takich, którzy by w duchu pojmowali wielkość i świętość tej tajemnicy. Nauka o Jezusie ukrzyżowanym jest prawdą, nieznaną światu, jest ona zgorszeniem dla Żydów, a dla Pogan głupstwem; ale dla dusz wiernych jest to arcydzieło mądrości i potęgi Boga.

Proś tego Boskiego Zbawcę, aby cię oświecił łaską swoją, abyś mógł teraz zrozumieć ze wszystkimi Świętymi, jaka jest rozciągłość, wysokość i głębokość tej niezmiernej miłości, jaką nam okazał na krzyżu.

II. Rozważ, dla czego tak mało jest osób, pojmujących dobrze tajemnicę Męki Jezusa Chrystusa; bo mało jest takich, którzyby się przejmowali uczuciami tego Boskiego Zbawcy, cierpiącego i umierającego i którzyby chcieli pić z Jego kielicha; ci, którym się zdaje, że Go kochają, woleliby, jak jeden z Apostołów, aby nie był cierpiał tyle boleści i trudów, dla tego, że oni sami nic nie chcą cierpieć dla Niego.

Strzeż się, abyś nie był z liczby tych ludzi, a jeżeli pragniesz dobrze pojąć i zrozumieć tajemnicę Męki Jezusa Chrystusa, naucz się wpierw od tego Boskiego Mistrza spełniać ten Jego nakaz, stosujący się do wszystkich ludzi: Jeżeli kto chce iść za mną, niech się zaprze siebie, weźmie krzyż swój i naśladuje mnie.

III. Chociaż rozpamiętywanie Męki Pańskiej jest z początku cokolwiek przykre dla natury, jednakże, niezawodną jest rzeczą, że dusza wierna znajduje w niej słodycz i pociechę niewymowną, kiedy rozważa zbytek miłosierdzia i miłości Boga, okazujący się szczególniej w tej tajemnicy, kiedy pomyśli, że ten który nie oszczędził Syna swego własnego, jak mówi Apostoł, ale Go wydał za nią, nie odmówi jej łask i pomocy, potrzebnych do zbawienia; kiedy wspomni, że przez zasługi śmierci Zbawiciela, otrzymała łaskę przysposobienia za dziecko Boże; że Syn Bóg stał się jej bratem, niebo jej dziedzictwem, wreszcie że posiadanie Boga jest jej udziałem na wieki.

Zastosowanie praktyczne.

1.  Odnów twą wiarę w tę świętą tajemnicę.

2. Wryj pamięć jej w sercu twojem i postępuj według niej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s