Na wtorek po niedzieli Zapustnej – Avancini Mikołaj SI, Rok Chrystusowy, Krakow 1896

Bez tytułuSpór uczniów.

I. A wszczął się też między niemi spór: któryby się z nich zdał być większym. (Łuk. XXII. 24). „Wiedząc, iż Nauczyciel ma umrzeć, spierali się o pierwszeństwo między sobą, aby wiedzieć. który z nich będzie Mistrzem drugich“. (Euthym.). O jakże prędko zmieniają się uczucia nasze! Mało co przedtym, zasmuciwszy się bardzo, iż Chrystus będzie wydan, teraz już o pierwszeństwo spór wiodą! Kto spór wiedzie? Uczniowie Chrystusowi! W szkole Mistrza pokory! O co spór wiodą? O to, któryby się stał większym, nie zaś o to, któryby rzeczywiście był większym. O marności ludzka! Chceszli być wielkim u Boga, czy też zdawać się wielkim u ludzi?

II. Który jest miedzy wami większy, niech będzie jako mniejszy, a przełożony, jako służący. (Łuk. XXII. 26). Oto lekarstwo na dumę i próżność. Jeśli się masz za większego urzędem, nauką, wpływem i t. p., bądź jako mniejszy. Tak Chrystus nauczał i sam tak czynił. A jam jest w pośrodku was, jako który służy. (Łuk. XXII. 27). Inni, zdają się być większymi; lecz ci, którzy się uniżają, ci są większymi w istocie. Dlaczegóż pragniesz zawsze wyższego miejsca?

III. A ja wam odkazuję królestwo, jako mi odkażał Ojciec mój. (Łuk. XXII. 29). Ojciec przekazał królestwo Synowi przez pokorę i krzyż. Wyniszczył samego siebie… Sam się poniżył… Dlaczego i Bóg wywyższył Go. (Do Fil. III. 7. 8. 9), i dał mu Królestwo. Tąż drogą Syn tobie przekazuje Królestwo. Przekazuje, jakoby testamentem i ostatnią wolę swoję, której przestąpić nie godzi się. Zwodnicze są wszelkie nauki, przeciwne tej nieomylnej: Wszelki, co się wynosi, zniżon będzie; a kto się uniża, wywyższon będzie. (Łuk. XIV. 11).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s