6 marca, Św. Frydolin, opat – Ks. Łukaszkiewicz J. A . Żywoty Świetych, Warszawa i Wimperk 1931

Bez tytułuWyspa Irlandja wielu wydała świętych. Należy do nich także św. Frydolin. — Pochodził z bogatej rodziny szlacheckiej, a że okazywał wielkie zdolności, wysyłali go rodzice do rozmaitych szkół, aby się gruntownie wykształcił. Zamiast jednak stosownie do woli rodziców starać się o świecki urząd, obrał sobie stan duchowny, i został wyświęcony na kapłana. Miodopłynnym był kaznodzieją, wysyłał go dlatego biskup w rozmaite strony wyspy, aby nawracał pogan, a chrześcijan umacniał w religji. Tłumnie prosili Irlandczycy o chrzest, gdzie kilkodniowe misje odprawiał św. Frydolin. Czczonym więc był i miłowanym przez wszystkich. — W pokorze swej sądził św. Frydolin, że za dużo tej czci i tego szacunku odbiera, aby więc pycha nie skrzywiła jego serca, pojechał w strony obce, do Francji, i tu począł głosić Ewangelję w okolicach górskich i opuszczonych. — W r. 507 objawił mu się św. Hilary i polecił mu odbudowanie ruin kościoła i klasztoru w Poitiers. Posłuchał tego wezwania, poszedł do króla Klodwika I., i za jego pozwoleniem i pomocą ze składek odbudował kościół i umieścił w nim odnalezione ciało św. Hilarego. — Znowu objawił się św. Hilary Frydolinowi, i polecił mu iść opowiadać Ewangelję Niemcom nad Renem. Poszedł Frydolin za ową wskazówką bożą i obrawszy sobie wyspę na Renie, jako stację (naprzeciw dzisiejszego miasta Sackingen), wyjeżdżał stąd w różne strony głosić słowo boże. Wnet stanął na wyspie kościół pod wezwaniem św. Hilarego, i klasztor z którego rozchodzili się misjonarze nawracać niewiernych. — Mieszkało nad Renem dwóch braci Ursus i Landulf. Ursus przed śmiercią darował swe posiadłości klasztorowi. Ale Landulf po śmierci brata dobra zagrabił, nie uznając darowizny. Nie mając świadków św. Frydolin modlił się gorąco do Boga i z grobu wskrzesił Ursusa, który przed sądem zeznał, iż posiadłości swe darował klasztorowi. Przerażony tem widokiem Landulf połowę swej własności także przekazał klasztorowi. — Zmarł Frydolin 6 marca 540 r., a po śmierci Bóg wsławił go licznymi cudami. Miasto Sackingen w Badenji, zawdzięcza swe powstanie pielgrzymkom do grobu św. Frydolina.

Pnnkta do rozmyślania.

Chrystus pouczał swych uczniów aby się uważali za sługi nieużyteczne, wówczas nawet, gdy dopełnią wszystkiego, co im rozkazano. (Łuk. 17).

Tak postąpił św. Frydolin, i gdy wielu nawrócił ziomków, nie chciał za to pochwały, poszedł na dalszą pracę misyjną między obcych.

Wiedział on dobrze, że powodzenie nie było owocem jego talentów i zasług, ale nastąpiło przez łaskę i miłosierdzie boże. — Jeżeli i ty zdziałasz coś dobrego, nie przypisuj sobie chwały, ale podziękuj Bogu, który dał wzrost i powodzenie pracy twojej.

Modlitwa.

Wszechmogący Boże, prosimy Cię przez zasługi św. Frydolina, abyśmy żadnymi przeszkodami światowemi nie dali się powstrzymać od pełnienia służby Twojej, a wyzwoleni kiedyś z więzów ciała, abyśmy z Twymi świętymi radowali się na wieki w niebie. Amen.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s