Na piątek po Środzie Popielcowej – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułuMiłujcie nieprzyjacioły wasze, dobrze czyńcie tym, którzy was mają w nienawiści, a módlcie się za prześladujące i potwarzające was.“ (Św. Mat. roz. 5).

I. Rozważ, kto jest ten, który wymówił te słowa i postanowił prawo miłowania nieprzyjaciół; jestto najwyższy Prawodawca, Jezus Chrystus, który będąc Bogiem, a przeto wyższym nad wszelkie prawa, spełnił je jednak najdoskonalej i uczynił więcej, niż ono nakazywało; bo nietylko kochał swoich nieprzyjaciół, czynił dobrze tym, którzy Mu złe wyrządzali, modlił się do Ojca swego za tych, którzy Go potwarzali i prześladowali, ale nadto chciał ponosić straszne męki, a w końcu umrzeć, aby nas uchronić od mąk piekielnych i wysłużyć życie i chwałę wieczną tym, którzy byli przyczyną Jego cierpień i śmierci.

Zastanów się nad zbytkiem tej miłości i zrozumiej, jak wielką miłość i wdzięczność winien jesteś temu Boskiemu Prawodawcy.

II. Prawo, które Jezus postanowił w tych słowach, jest zupełnie odmienne od prawa Mojżeszowego, które jest surowe; przeciwnie, prawo Jezusa Chrystusa jest pełne łagodności i miłości, chce, abyś sercem swojem obejmował wszelkiego rodzaju ludzi, nawet tych, którzy najmniej na to zasługują, którzy ci są przeciwni, którzy ci się nie podobają i spotwarzają cię.

Zastanów się, czy taka miłość panuje w twem sercu; czy duch tego Boskiego Zbawcy cię ożywia, czy też duch świata i głos namiętności.

Osądź, jakie jest twoje usposobienie z obejścia się twego z osobami, które są dla ciebie przykre.

III. Rozważ, jak wielka nagroda czeka tych, którzy wiernie zachowują to prawo miłości; nagroda największa i najzaszczytniejsza, jakiej możesz pragnąć w tem życiu. Będziecie, mówi Jezus Chrystus, dziećmi waszego Ojca niebieskiego.

O! gdybyś wiedział, co to jest być dzieckiem takiego Ojca, jaka chwała i szczęście nosić cechę przysposobionych dzieci Bożych, mieć szczególne prawo nazywać Boga Ojcem swoim i być uważanym przez Niego za Jego dziecko!

Wszystkobyś czynił, aby dostąpić tej łaski.

Prawda odwieczna zapewnia cię, że otrzymasz to błogosławieństwa, jeżeli będziesz miał prawdziwą miłość dla ludzi, a nawet dla tych, którzy ci są najwięcej przeciwni. Uczyń w tym wzgledzie odpowiednie postanowienia.

Zastosowanie praktyczne.

1. Nie dosyć jest dla chrześcijanina, aby nic złego nie życzył swoim nieprzyjaciołom.

2. Trzeba nadto czynić im dobrze, według możności ze względu na Boga.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s