Na sobotę po Środzie Popielcowej – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„A gdy był wieczór, Apostołowie znajdowali się w łodzi w pośrodku morza, a Jezus został na ziemi, widział je pracujące wiosły robiąc, bo wiatr był im przeciwny.“ (Św. Mar. roz. 6).

I. Morze oznacza życie doczesne, po którem wszyscy płyniemy od przyjścia na świat; przeciwne wiatry są to nasze namiętności i nieporządne przywiązania, poduszczenia i pokusy nieprzyjaciół naszego zbawienia, przeciw którym walczyć musimy dopóki żyjemy.

Zastanów się, jak zachowujesz się na tem burzliwem morzu; czy nie przykrzysz sobie walki z przeciwnymi wiatrami? Czy opierasz się zawsze pokusom? Czy powściągasz twoje namiętności? Pamiętaj, że królestwo niebieskie gwałt cierpi i że tylko dusze odważne przybijają do portu szczęśliwej wieczności.

II. Chociaż Apostołowie wstąpili do łodzi na rozkaz Jezusa Chrystusa, pomimo tego miotani są wiatrami i burzą. Ucz się stąd, że chociaż obierzesz jaki stan z woli Bożej, nie powinieneś się zaniedbywać, jakbyś w tym stanie miał być wolnym od pokus; przeciwnie, powinieneś tem więcej mieć się na baczności, że szatan z większą zajadłością trapi tych, którzy mają postanowienie służyć Bogu.

Zastosuj więc do siebie tę przestrogę, którą Duch Święty daje przez usta Mędrca: „Synu

mój, kiedy przystępujesz do służby Bożej, bądź wytrwałym w sprawiedliwości i bojaźni i przygotuj duszę twą na pokusy.“

III. Rozważ, dla czego Jezus Chrystus dopuszcza, aby Jego wierni słudzy doznawali pokus; dla tego, aby poznali swoją słabość i przez to utrzymali się w pokorze, aby się uciekali do Niego przez modlitwę, zaufali Jego dobroci, ćwiczyli się w najdoskonalszych cnotach, nabyli większej zasługi, aby się stali godnymi większych łask na ziemi i piękniejszej korony w niebie.

Podziwiaj mądrość i potęgę tego Boskiego Zbawcy, który może z ciemności wyprowadzić światłość i utrzymać cnotę pomimo jej słabości; zrób nowe postanowienie opierać się mężnie pokusom nieprzyjaciół zbawienia i być wiernym w każdej okoliczności Boskiemu Majestatowi; aby otrzymać silniejszą pomoc łaski Jego, we wszystkich burzach tego życia, wznieś twe oczy ku Tej, którą Kościół nazywa Gwiazdą morza, wzywaj Maryi, proś Ją, aby ci dała uczuć błogie skutki swego wstawiennictwa.

Zastosowanie praktyczne.

1. Zrób nowe postanowienie opierać się wszelkim pokusom szatana.

2. Przy początku pokusy, nie zaniedbuj błagać Boga o pomoc.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s