Na poniedziałek po pierwszej niedzieli Wielkiego Postu – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„A gdy przyjdzie Syn człowieczy w majestacie swoim i wszyscy Aniołowie z Nim, aby sądzić wszystkich ludzi, tedy siądzie na stolicy Majestatu swego i będą zgromadzone przezeń wszystkie narody.“ (Św. Mat. roz. 25).

I. Rozważ, jak przerażającym, jak strasznym będzie ten sąd ostateczny, na który zstąpi widzialnie Syn Boży, z nieba na ziemię, zasiądzie na tronie, jaśniejącym światłością, mając u nóg swoich obłok jasny, służący Mu za podnóżek. Tam otoczony będzie Aniołami, mając obok siebie swą Najświętszą Matkę i Apostołów; wtedy wszystkie narody i ludy całej ziemi stawią się przed Nim, aby usłyszeć ostatni wyrok potępienia albo zbawienia. Któż nie zadrży przed tak wielkim i strasznym Majestatem? Cóż uczynię, mówił Job, (a ty z nim powinieneś mówić), kiedy Pan przyjdzie sądzić świat? a gdy mię zawoła i pytać mię będzie, cóż Mu odpowiem?

II. Na ostatnim sądzie, księgi sumień zostaną otwarte, to znaczy, że wszystko co kto czynił dobrego lub złego, zostanie odkryte, najtajniejsze uczynki, najskrytsze myśli każdego będą objawione: Pan, jak mówi Apostoł, odsłoni to, co było skryte w ciemności i odkryje myśli serc.

Co się wtedy stanie z tobą? Jakie będą twoje myśli? Niestety jak odmienne będą od tych, które teraz na próżno zajmują twój umysł, cobyś  chciał wtedy uczynić, a czegobyś czynić nie chciał?

III. Rozważ ostatni wyrok wydany przez Boskiego Sędziego, wyrok nieodwołalny, który spełniać się będzie przez całą wieczność, wyrok wiecznego żywota dla jednych, a śmierci wiecznej dla drugich. Jaka będzie radość dobrych, kiedy usłyszą te słowa: Pójdźcie błogosławieni Ojca mego, osiągnijcie królestwo wam zgotowane i t. d. Jaka będzie boleść i rozpacz potępionych, kiedy te słowa groźne jak piorun obiją się o ich uszy: Idźcie przeklęci w ogień wieczny, zgotowany djabłu i aniołom jego?

Zastanów się, że będziesz należał albo do jednych albo do drugich, uczyń stosowne postanowienia, aby sobie zapewnić zbawienie wieczne.

Zastosowanie praktyczne.

1. Przy każdej sprawie mów sobie: Przyjdzie dzień, w którym z tej sprawy sądzonym będę.

2. Spełniaj każdą sprawę tak, jakbyś po jej spełnieniu miał z tego zdać rachunek Bogu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s