Na wtorek po pierwszej niedzieli Wielkiego Postu – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„A wszedłszy do kościoła, począł wyrzucać sprzedające i kupujące w kościele i stoły bankierów przewrócił.“ (Św. Mar. roz. 11).

I. Rozważ, jak wielką była gorliwość Jezusa Chrystusa o chwałę Ojca swego, nie mógł znieść nic ubliżającego Jego czci, nie podobał Mu się najmniejszy brak uszanowania, popełniony w świątyni, przez sprzedawanie i kupowanie rzeczy, potrzebnych na ofiarę; tak wielka gorliwość pochodziła z wielkiej Jego miłości dla Ojca niebieskiego, a najmniejsze obraza Jego Majestatu dotkliwszą Mu była niż śmierć sama.

Jeżeli masz mało gorliwości o chwałę Bożą, jeżeli mało cię obchodzą zniewagi, wyrządzone Jego dobroci, jest to znak, że mało masz miłości dla Boga, albo, że jej wcale nie masz.

Upokorz się więc i proś Boskiego Zbawcę, aby ci dał chociaż iskierkę tego ognia miłości, którym pałało Serce Jego, aby zapalił w twem sercu ogień doskonałej miłości i prawdziwej gorliwości o chwałę Bożą.

II. Jezus Chrystus, który się obchodził z taką łaskawością i cierpliwością z jawnogrzesznikami, okazuje się jednak bardzo surowym dla tych, którzy trudnią się przekupstwem w Świątyni, aby nas nauczyć, że grzechy popełniane przeciw uszanowaniu należnemu Bogu, kościołom i innym miejscom świętym, są cięższe, niż się nam zdaje i zasługują na surowe kary.

Dla tego nietylko sam powinieneś zachować się w kościele ze skromnością i uszanowaniem, ale nadto starać się, o ile będziesz mógł, aby drudzy tak samo postępowali, przestrzegając, aby nie pozwalano sobie w kościele nieuszanowania, rozmów i innych przekroczeń, przeciwnych świętości tego miejsca.

III. Zastanów się nad tem, że dusza twoja, poświęcona przez chrzest na świątynię Ducha świętego, powinna być domem modlitw, to jest, że wszystkie władze twej duszy, rozum, pamięć i wola, powinny zajmować się głównie i przedewszystkiem tem, co się odnosi do służby i miłości Bożej, to jest twoja najważniejsza sprawa, do której zmierzać powinny wszystkie inne, tak, żebyś spełnił to zalecenie Apostoła: czy jecie, czy pijecie, czy co innego czynicie, wszystko niech będzie na chwałę Bożą; bo nie należysz do siebie i nie powinieneś żyć dla siebie, ale dla tego, który cię tak umiłował, że za ciebie życie swe oddał.

Zastosowanie praktyczne.

1. Miej odwagę powstać przeciwko tym, którzy powstają przeciw Bogu.

2. Czyń to jednak z roztropnością i miłością, jaką religia nakazuje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s