Na środę po pierwszej niedzieli Wielkiego Postu – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Niektórzy Faryzeusze rzekli do Jezusa Chrystusa: Nauczycielu! chcemy od ciebie znak widzieć.“ (św. Mat. roz. 12).

I. Rozważ, jak niegodnie postąpili Faryzeusze, domagając się cudu od Syna Bożego; chcieli widzieć cuda, nie dlatego aby z nich korzystać i nawrócić się, ale dlatego, aby zaspokoić swoją ciekawość, albo znaleźć sposób do spotwarzenia Boskiego Zbawcy.

Godnem podziwienia jest zaślepienie Faryzeuszów i wielu chrześcijan, którzyby chcieli niekiedy, aby Bóg zmienił porządek Opatrzności i sprawiedliwości swej, aby dogodzić ich namiętnościom; zastanów się, jakie są twoje pragnienia, czy nie są również niesprawiedliwe, poddawaj je zawsze woli Bożej i proś Boga jedynie o to, co Mu jest przyjemne i co może się przyczynić do Jego chwały.

II. Zastanów się nad odpowiedzią, jaką Jezus Chrystus dał Faryzeuszom. Oni domagali się cudu, a Zbawiciel przytoczył im dwa największe cuda miłości i dobroci, to jest: tajemnicę swej śmierci i swego zmartwychwstania; pierwsza tajemnica uwolniła nas od śmierci wiecznej, a druga otworzyła nam wejście do szczęśliwej wieczności.

Zrozumiej wielkość tych dwóch cudów i zarazem niezmierną dobroć Jezusa Chrystusa, który nie daje im odpowiedzi, zaspakajającej ich ciekawość, ale mówi tylko to, co może uleczyć ich przewrotność.

Naucz się z przykładu Zbawiciela, jak się masz zachować względem bliźniego, unikając wszelkich rozmów, mających na celu przypodobanie się ludziom, a mówiąc to tylko, co może być pożytecznem dla dobra ich duszy.

III. Jezus Chrystus dodaje jeszcze, że Niniwici powstaną na sądzie, przeciw Żydom, aby ich potępić.

Naucz się stąd, że ci, którzy otrzymali wielkie łaski, powinni im odpowiadać z wielką wiernością; inaczej, niech się obawiają, aby te łaski nie były dla nich powodem wyrzutu w dzień sądu, aby ci, którzy mniej łask odebrali, nie obwinili ich o niewdzięczność i gnuśność, bo oni, starając się odpowiedzieć najmniejszym łaskom im danym, użyli ich na dobre i przynieśli Bogu większą chwałę niż ci, którzy wielkie łaski otrzymali.

Lękaj się, aby ten wyrzut, uczyniony Faryzeuszom przez Zbawiciela, nie stosował się do ciebie; zastanów się, ile łask odebrałeś od Boga, odkąd jesteś na świecie i jaki z nich zrobiłeś użytek.

Zastosowanie praktyczne.

1. Bądź pewnym, że jeżeli będziesz wiernym łasce, Bóg ci nowych łask użyczy.

2. Jeżeli ich nadużyjesz, Bóg ci je odbierze i da je duszom, które z niemi wierniej pracować będą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s