13 marca, Św. Bonifacy, arcybiskup i męcz. – Ks. Łukaszkiewicz J. A. Żywoty Świetych, Warszawa i Wimperk 1931

Bez tytułuChociaż słowianinem nie był, zaliczony jest jednak w poczet patronów słowiańskich, gdyż na Rusi pracował, i tam poniósł męczeństwo. — Z wysokiej pochodził rodziny i był bardzo wykształconym w naukach i sztukach. Cesarz Otton, krewny jego, lubił nadzwyczaj jego towarzystwo, i zwał go duszą swoją. — Nie smakowało jednak Bonifacemu życie światowe. Poszedł do Rawenny do św. Romualda, i został pustelnikiem. Pod duchowem kierownictwem św. Romualda szybkie robił w doskonałości postępy, tak że starych mnichów świątobliwością i ostrością żywota przewyższał. Jadał tylko w niedzielę i czwartek, a gdzie spotkał ciernie, osty lub pokrzywy taczał się po nich aż do krwi, aby ujarzmić ciało pod panowanie ducha. — Pałając wielką żądzą nawracania Chrystusowi dusz w pogaństwie pogrążonych, został przez papieża na arcybiskupa wyświęcony, i wysłany z towarzyszami na Ruś. Całą drogę odbył piechotą, żywiąc się tylko Chlebem i wodą, a w niedzielę owocami, gdyż gotowanych potraw nie jadał. — Przybywszy na Ruś języka się ruskiego wyuczył i Ewaugelją Chrystusa gorliwie opowiadał. Gdy przyszedł na dwór książęcy ubogo ubrany, śmiano się z religji, która takich ma apostołów. Ubrał się więc w biskupie szaty okazałe, a wtedy przyjął go książę życzliwie i nauk jego słuchał. Gdy jednak kapłani pogańscy przeciw nauce Chrystusa ostro występowali, rzekł książę, zróbcie próbę ognia. Kto przejdzie przez stos płomieni cało, głoszona przez niego religja jest prawdziwą. Zapalono stos w obecności księcia i dworzan. Przeżegnał krzyżem św. płomienie Bonifacy, i z krzyżem w ręku przeszedł przez ogień nieuszkodzony. Najwyższy kapłan pogański uznając cud, upadł wraz z księciem na kolana, i prosił św. Bonifacego o chrzest. Za przykładem księcia poszedł dwór i mnóstwo ludu. — Starał się teraz gorliwie książę, aby kraj cały przyjął religję Chrystusa. Kiedy opierał się temu jeden z braci, kazał go zabić. Trzeci brat sądząc, że stało się to z namowy Bonifacego, postanowił się zemścić. Gdy Bonifacy głosił Ewangelję w jego posiadłościach, kazał go pojmać i ściąć wraz z 18 kapłanami w r. 997. — Tak więc Ruś najprzód miała apostołów łacińskiego obrządku, i w łacińskim obrządku przyjęła chrzest, a później dopiero przyjęła misjonarzy w obrządku greckim.

Punkta do rozmyślania.

Św. Bonifacy dlatego z Włoch szedł w dalekie krainy ruskie opowiadać wiarę Chrystusa, gdyż tylko ta wiara daje człowiekowi szczęście w tem życiu i po śmierci.

Dziś gdy wśród chrześcijan osłabioną jest wiara, trzeba abyśmy czytaniem książek religijnych oświecali się w wierze, wątpliwości usuwali, znajomość artykułów wiary pogłębiali, i życie nasze według prawideł wiary urządzili.

Modlitwa.

O Boże, któryś św. Bonifacego z drogi światowych uciech sprowadził na drogę żywota świątobliwego na której męczeńskiej dosłużył się korony, użycz nam swej łaski, abyśmy chodzili drogą Twoich przykazań, i osiągnęli ten stopień doskonałości, jakiego wymagasz od nas. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s