Na czwartek po I-ej niedzieli Wielkiego Postu – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Jezus odszedł w strony Tyru i Synodu, a oto niewiasta Chananejska wyszedłszy z onych granie, zawołała, mówiąc Mu: Zmiłuj się nade mną, Panie, Synu Dawidów, córka moja, od szatana ciężko dręczona jest.“ (Św. Mat. roz 16).

I. Rozważ, z jakiem usposobieniem Chananejska niewiasta staje przed Jezusem Chrystusem, prosząc o uzdrowienie swej córki: okazuje cześć dla Boskiego Zbawcy, rzucając Mu się do nóg, daje dowód miłości przez to, że prosząc o uzdrowienie córki, mówi jakby o nią samą chodziło: Panie, zlituj się nade mną, pragnąc pomocy dla niej, jak dla samej siebie, wreszcie, prosi z doskonałą ufnością, wierząc, że Boski Zbawca jest tak potężnym i dobrym, że uwolni jej córkę od szatana.

To trojakie usposobienie jest potrzebne, aby otrzymać od Boga to, o co się Go prosi dla siebie albo dla drugich; zastanów się, czy masz to usposobienie, a jeżeli ci czego w tem niedostaje, proś usilnie Boga, aby ci to dał.

II. Jezus Chrystus chcąc dać tej Chananejskiej niewieście więcej niż prosiła i udzielić nie tylko jej córce zdrowie ciała, ale jej własną duszę uświątobliwić, chciał ją doświadczyć i dać jej sposobność do okazania jeszcze trzech innych cnót doskonałych: pokory, ponieważ z początku nie raczył na nią patrzeć, ani jej odpowiedzieć, cierpliwości, albowiem uczynił porównanie uwłaczające jej, wreszcie wytrwałości, odmawiając jej kilkakrotnie, pomimo wstawiania się za nią Apostołów.

Naucz się stąd, jak się masz ćwiczyć w tych cnotach, nie zniechęcać się i nie tracić pokoju, kiedy nie czujesz żadnej pociechy na modlitwie, albo jeżeli Bóg nie wysłuchuje cię, jak tego pragniesz, trwaj w cierpliwości i pokorze, oczekując pomocy Jego nieskończonego miłosierdzia.

III. Jezus Chrystus ma upodobanie w duszach, które są wytrwałe w modlitwie i ufności, nie tylko wysłuchał pokorną Chananejkę, ale nadto pochwalił ją wobec Apostołów, mówiąc, że wielka jest jej wiara. O! jakże ta wiara musiała być doskonała, kiedy Jezus Chrystus sam jej oddaje to świadectwo i nazywa ją wielką!

Proś Boskiego Zbawcę, aby ci przymnożył wiary i dał łaskę, abyś Mu służył doskonale, żebyś się stał godnym pochwały przed Świętymi i Aniołami, a nawet przed Ojcem Jego niebieskim, że jest zadowolony ze służby twojej.

Zastosowanie praktyczne.

1. Módl się z pokorą.

2. Módl się z ufnością.

3. Módl się wytrwale, a zostaniesz wysłuchany.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s