15 marca, Św. Klemens Marja Dworzak – Ks. Łukaszkiewicz J. A. Żywoty Świetych, Warszawa i Wimperk 1931

Bez tytułuKlemens Marja Dworzak, czyli Hofbauer, chociaż cudzoziemiec, zalicza się jednak do polskich patronów z tego powodu, że w Warszawie długi czas z pożytkiem pracował, i wielce życzliwym był dla polaków. Urodzony 1751 roku w Tasswiz na Morawie, otrzymał na chrzcie św. imię Jan. Rodzice pobożnie i skromnie wychowali syna, wpajając w niego te mądrą zasadę, że uczciwość i praca więcej podobają się Bogu, niż majątki i dostojeństwa. — Już od młodości miał Janek szczególniejsze nabożeństwo do N. P. Marji, i każdego dnia na jej cześć cały odmawiał różaniec. Nauki odprawiał w Wiedniu i w tym czasie odprawił pieszo dwukrotnie pielgrzymkę do Rzymu. W r. 1784 wstąpił do zgromadzenia OO. Redemptorystów czyli Ligourjanów, które założył św. Alfons Ligoury, doktor kościoła. — W zakonie otrzymał imię Klemens Marja i pod tem imieniem znanym jest i czczonym w Kościele katolickim. Św. Alfons widząc wielką świątobliwość i gorliwość o chwałę Bożą Klemensa Marji przepowiedział, że będzie on narzędziem chwały bożej w krajach północnych. Jakoż ziściła się przepowiednia. Gdy został wyświęcony na kapłana, wysłali go przełożeni jako misjonarza do Warszawy. Tutaj kazaniami i przykładnem życiem wiele dobrego zdziałał dla polaków. Wkrótce zbudował w Warszawie dom misyjny, do którego garnęło się wiele polskiej młodzieży. Wybrany generalnym wikarym całego zgromadzenia, starał się usilnie o rozszerzenie Redemptorystów na północy. Bóg błogosławił jego usiłowaniom, gdyż założył kilka klasztorów w Niemczech i Szwajcarji. — W r. 1808 wypędzony z Warszawy, przeniósł się do Wiednia, gdzie pracował gorliwie na kazalnicy i w konfesjonale. Do dziś wspominają wiedeńczycy o jego litościwem sercu dla ubogich i chorych, i o licznych nawróceniach błędnowierców. — Umarł 15 marca 1820 r„ a Bóg wsławił go wielu cudami po śmierci. Leon XIII zaliczył go w poczet błogosławionych 1888 r., a Pius X. w poczet świętych 1909 roku. Był apostołem Czechów, Polaków i Niemców.

Punkta do rozmyślania.

Św. Klemens Marja często powtarzał to ważne upomnienie wiernym: — pamiętajcie o tem dobrze, że kapłani są opowiadaczami Ewangelji i szafarzami św. Sakramentów. Przez ich ręce spływa na lud łaska i zbawienie.

Proście zatem gorąco Pana zastępów, aby zsyłał powołania kapłańskie w serca młodzieży, aby nigdy nie brakło kapłanów, którzy są największymi dobroczyńcami dla każdego narodu, i dla każdego człowieka. Szanujcie wreszcie kapłanów, gdyż Chrystus powiedział: — kto was (kapłanów) słucha mnie słucha, kto wami (kapłanami) gardzi, mną gardzi.

Modlitwa.

Daj nam o Panie tę łaskę, za przyczyną św. Klemensa Marji, abyśmy zwyciężyli wszelakie przeszkody stojące nam na drodze do zbawienia, a żyjąc według przepisów wiary św. odnieśli tryumf nad światem, czartem i ciałem. Obyśmy pożytecznie pracowali dla swego narodu i dla kościoła katolickiego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s