Na piątek po I-ej niedzieli Wielkiego Postu – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Była w Jeruzalem owcza sadzawka, mająca pięć krużganków, w jednym z nich znalazł Jezus Chrystus człowieka, od czterdziestu ośmiu lat złożonego niemocą.“ (Św. Jan roz. 5).

I. Ten człowiek złożony niemocą, jest obrazem dusz gnuśniejących w niedoskonałościach swoich; dusze te, znajdując się przy oczyszczającej sadzawce sakramentów świętych, nie starają się z nich korzystać, przez naganne niedbalstwo i gnuśność, a chociaż przystępują do sakramentów świętych, nie doznają ich skutku, z powodu swego złego usposobienia.

Zastanów się, czy dusza twoja nie należy do tej liczby, od jak wielu lat gnuśniejesz w tej niedoskonałości, albo w tym grzechu; uznaj, jak wielkie jest miłosierdzie i dobroć Boga, który od tak dawna cierpliwie czeka i często raczy nawiedzać cię swą łaską, zawstydź się, że tak długo trwasz w tym stanie i nie odpowiadasz łaskom, jakie ci Bóg daje.

II. Jezus Chrystus pyta się tego nieszczęśliwego, czy chce być uleczonym, aby ci pokazać, że chociaż uprzedza się swemi łaskami, bez zasług twoich, chociaż daje twej duszy oświecenie i natchnienia, jednakże aby te łaski były skuteczne, musisz z niemi współpracować, bo nigdy nie wyleczysz się z twoich niemocy duchowych, jeżeli nie chcesz tego i nie pragniesz. Podziwiaj cudowną dobroć Boga względem ciebie: chce, abyś był wolnym w czynieniu dobrze, bez przymusu i konieczności, łaska Jego, chociaż jest silna i skuteczna, zostawia ci wolność w pełnieniu dobrego, do którego ci daje natchnienie, daj jej moc potrzebną, nie odbierając wolności.

Strzeż się, abyś nie nadużył tej dobrotliwości Boga względem ciebie i poddaj zupełnie wolność twoją woli Bożej.

III. Rozważ, ile razy Bóg pytał się ciebie, czy chcesz być uleczony? Ile ci dawał dobrych natchnień i pobudek, aby cię skłonić do dobrego! Cóżeś Mu odpowiadał dotąd i co chcesz Mu teraz odpowiedzieć? Czy na prawdę chcesz być uleczonym ? Czy masz prawdziwe i szczere pragnienie poprawić się z tej wady i niedoskonałości, w której gnuśnieje od tak dawna dusza twoja i która ci przeszkadza do postępu w cnocie?

Bądź pewien, że Bóg tego chce, trzeba tylko, abyś skłonił wolę twoją do Jego woli, a serce swoje usposobił do przyjęcia Jego łaski: od ciebie zależy, abyś to uczynił.

Zastosowanie praktyczne.

1. Proś Boga, aby cię uleczył z twej głównej wady.

2. Zwyciężaj mężnie twą główną wadę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s