Na sobotę po I-ej niedzieli Wielkiego Postu – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Jezus wziął Piotra, Jakóba i Jana i wprowadził je na górę wysoką osobno i przemienił się przed nimi.“ (Św. Jan roz. 11).

I. Jezus Chrystus przedstawił Apostołom swoim warunki, jakich wymagał od tych, których przyjmował do liczby swoich uczniów, to jest: aby się wyrzekli siebie i dźwigali krzyż swój; chciał jednak potem pokazać im promyk chwały przygotowanej tym, którzy Mu będą wierni, aby im dodać mocy do zwyciężenia przeciwności, mogących się nadarzyć. Tak postępuje Jezus z tymi, którzy mają postanowienie służyć Jemu, nie pozwala aby byli kuszeni nad siły, daje im uczuć, jak Mu się podoba, słodyczy swego pokoju, wśród największych utrapień, a Boskie pociechy jakie im daje, rozweselają ich dusze, w miarę utrapień jakie ponosili.

Nie trać więc odwagi, służąc tak dobremu Panu; zaufaj Mu i wierz temu, co mówi Apostoł święty, że mamy najwyższego Kapłana, umiejącego litować się nad naszą nędzą.

II. Jezus Chrystus wybrał milczenie nocne i samotne miejsce na górze, aby okazać swą chwałę uczniom swoim; tam, kiedy się udał na modlitwę, oblicze Jego okryła światłość, a szaty Jego stały się białe jak śnieg i okazał się Apostołom swoim w chwale, która ich wprawiła w zachwycenie, napełniła ich serce świętą radością i niewymowną pociechą.

Naucz się z tego, że Zbawiciel nie udziela szczególnych łask swoich wśród zgiełku świata, ale prowadzi duszę na samotność, aby mówić do jej serca.

Miłuj więc samotność, a szczególniej samotność wewnętrzną; uwolnij swój umysł i serce od trosk doczesnych, nakaż milczenie, nie tylko swemu językowi, ale i wszystkim myślom próżnym; oddawaj się modlitwie wiernie i wytrwale, a staniesz się godnym, aby ci się Jezus objawił w sposób szczególny i udzielił ci pociech duchownych.

III. Jezus Chrystus z pomiędzy wszystkich Apostołów wybrał tylko trzech, aby się przed nimi przemienić; jednakże inni, którzy tej łaski nie otrzymali, nie szemrali przeciw temu i nie czuli zazdrości; również trzej, którzy byli wybrani, nie chlubili się z tego i nie uważali się z tego powodu za lepszych od drugich.

Ucz się stąd dziękować Bogu za łaski szczególne, które drugim udziela, nie szemrząc ani użalając się, jeżeli tobie podobnych łask nie daje; a jeżeli sam otrzymasz jaką łaskę szczególną, oddaj Bogu za to chwałę i przyznaj, że ta łaska pochodzi jedynie z miłosierdzia Jego, a nie dla zasługi twojej jest ci dana.

Proś Najświętszą Pannę, która nie tylko najwięcej łask od Boga odebrała, ale która przy tem była najpokorniejszą i najwdzięczniejszą, pros Ją o łaskę, abyś Ją naśladował w tej pokornej wdzięczności za szczególne miłosierdzie Boga nad tobą.

Zastosowanie praktyczne.

1. Staraj się stłumić w sobie wszelkie uczucie zazdrości, jest to występek podły i nikczemny.

2. Staraj się aby drugich szanowano, a staniesz się przez to milszym Bogu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s