16 marca, Św. Patryk, apost. Irlandji – Ks. Łukaszkiewicz J. A. Żywoty Świetych, Warszawa i Wimperk 1931

Bez tytułuRozmaitymi sposobami prowadzi Bóg do zbawienia jednostki i narody całe. Przykład mamy na św. Patryku, który w 16 roku życia porwany w ciepłych Włoszech przez rozbójników morskich został sprzedany do niewoli aż w zimnej Irlandji. Tutaj pasąc bydło rozmyślał nad srogością losu. W ojczyźnie opływał w dostatki, a tu znosił głód, nędzę, i cały dzień na zimnie uganiać się musiał za bydłem. Wkrótce w modlitwie znalazł ukojenie, poddał się więc woli Bożej. Po sześciu latach otrzymał we śnie wskazówkę, że nad brzegiem morza znajduje się okręt z jego ojczyzny. Pobiegł co żywo nad morze i znalazł okręt, który go przywiózł do Włoch, skąd dostał się do ojczystego miasta Bolonji. Kiedy pierwsza radość z odzyskanej wolności minęła, począł się zastanawiać Patryk nad stosunkami wyspy, na której 6 lat przebywał. Irlandczycy byli dotąd pogrążeni w ciemnościach pogaństwa. Gdyby ich do wiary Chrystusowej nawrócić, możnaby tyle dusz pozyskać niebu! W niewoli nauczył się języka Irlandczyków, poznał ich zwyczaje i obyczaje, miał więc ułatwione apostolstwo. Poświęcił się naukom teologicznym, a gdy został wyświęcony na kapłana udał się do Rzymu, i przedstawił Ojcu św. swoje zamysły. Papież Celestyn I. pochwalił pobożne zamiary Patryka, wyświęcił go na biskupa, dodał mu 24 kapłanów, i wyprawił ich w r. 432 na misję do Irlandji. — Ciężką miał w początkach pracę św. Patryk i zwalczać musiał uprzedzenia i zabobony pogańskie. Ale Patryk wymową swoją umiał przekonać naród o brzydocie pogaństwa. Bóg błogosławił pracy swego wybrańca, gdyż z dniem każdym mnożyły się liczne nawrócenia. Nietylko po miastach, ale i po wsiach wznosiły się kościoły, klasztory i szkoły. Wkrótce cała wyspa nawróciła się, a pokochała tak wiarę katolicką, że jej już nigdy nie porzuciła, pomimo długoletnich usiłowań protestantów, pomimo ucisków, udręczeń i prześladowań, jakie do niedawna od Anglików znosiła. Liczny też wydała zastęp ludzi świątobliwych i męczenników, stąd zowie się „Wyspą świętych“. — Św. Patryk umarł w r. 493 wsławiony cudami za życia i po śmierci. Nazywają go słusznie apostołem Irlandji. Jemu także przypisują cudowne uwolnienie Irlandji od myszy, szczurów i płazów, które pierw bardzo trapiły mieszkańców.

Punkta do rozmyślania.

W pierwszych czasach Chrześcijaństwa mało było kapłanów, więc ludzie świeccy dopomagali im w uczeniu katechizmu, który zawiera zbiór wszystkich artykułów naszej wiary. — Podobnie i dziś Polacy za mało mają kapłanów w stosunku do swych potrzeb duchowych. Każdy więc dorosły powinien spieszyć kapłanom z pomocą, i w otoczeniu swojem uczyć maluczkich zasad wiary św. — Ale kto chce drugich uczyć, ten sam powinien gruntownie znać katechizm, i życiem swoim przykład i zachętę dawać, do wypełnienia jego przepisów.

Modlitwa.

Wszechmogący Boże, któryś Irlandczykom dał gorliwego apostoła, św. Patryka, wzbudź i w narodzie naszym licznych i gorliwych kapłanów, którzyby nas zasad wiary św. pouczali i prowadzili do zbawienia. Amen.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s