Na drugą niedzielę Wielkiego Postu – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: Panie, dobrze nam tu być.“ (Św. Mat. roz. 17).

I. Piotr święty, widząc Zbawiciela, otoczonego tak cudowną chwałą, doznając radości przechodzącej wszelki zmysł, zawołał w uniesieniu: Panie, dobrze nam tu być! a zapomniawszy o całym świecie, niczego już więcej nie pragnął, jak tylko pozostać tam wiecznie z Boskim Zbawcą. Jeżeli ten święty Apostoł wpadł w takie zachwycenie, doznawszy tylko przez kilka chwil radości niebieskich, jakie muszą być uczucia duszy błogosławionej, kiedy na zawsze zostanie napełniona rozkoszami nieba: wzgardź więc błotnistemi wodami Egiptu, próżnemi i nikczemnemi uciechami świata, a wzdychaj jedynie do tej krynicy życia, którą, jest Chrystus.

II. Cała Trójca Święta objawiła się w tajemnicy Przemienienia; Ojciec dał słyszeć głos swój o Synu swoim, Duch Święty okazał się w postaci jasnego obłoku, aby nam dać poznać, że nasze najwyższe szczęście w chwale zależy na błogosławionem zjednoczeniu dusz naszych z trzema Osobami Boskiemi i że w tym chwalebnym celu Syn Boży stał się człowiekiem, i chciał podzielać nasze nędze i umrzeć na krzyżu, abyśmy żyli w chwale Ojca Jego i w zjednoczeniu z Jego Duchem Świętym.

Dziękuj dobrotliwemu Bogu, który cię stworzył na cel tak szlachetny i wzniosły; dziękuj Mu za łaski, jakie ci dał, do osiągnienia tego celu i postanów mocno pracować usilnie nad nabyciem tak wielkiego dobra, żyj i obcuj z ludźmi, w nadziei, że żyć będziesz wiecznie z trzema Boskiemi Osobami w niebie.

III. Rozważ te słowa, które Ojciec niebieski wyrzekł o Jezusie Chrystusie: Oto Syn mój najmilszy, w którym mi się upodobało, Jego słuchajcie. Zastanów się nad znaczeniem każdego z tych słów, a uczyniwszy przy każdym akt wiary, oddaj cześć temu najmilszemu Synowi Boga Ojca; złóż Mu hołdy jako Bogu, równemu Ojcu. Dziękuj Mu za zbawienne nauki, jakie ci podaje w swojej Ewangelii, czytaj je z uszanowaniem, wyryj je w sercu, staraj się spełniać naśladując we wszystkich twych sprawach Jezusa Chrystusa, abyś się stał godnym być uznanym przez Ojca niebieskiego za jedno z Jego ukochanych dzieci.

Zastosowanie praktyczne.

1. Dopóki jesteś na świecie, nie możesz nigdy powiedzieć: Dobrze nam tu jest.

2. Pragnij szczęścia w niebie: ono jedno jest prawdziwe i gruntowne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s