Na poniedziałek po II-ej niedzieli Wielkiego Postu – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Jezus rzekł do Żydów: Odchodzę, szukać mię będziecie i pomrzecie w grzechach waszych.“ (Św. Jan).

I. Rozważ, że te słowa wyrzekł Syn Boży, Zbawca i Odkupiciel ludzi, ten, bez którego niema dla nich żadnego miłosierdzia ani nadziei zbawienia; bo, jak mówi Apostoł, Piotr święty, niema na świecie innego imienia, przez które ludzie mogą być zbawieni, tylko w Imię Jezus. Jak powinniśmy się lękać skutków tych słów Jezusa Chrystusa! Niestety! Panie, jeżeli się od nas oddalisz, co się z nami stanie? jeżeli Ty nas opuścisz, do kogo się udamy? gdzie znajdziemy drugiego Zbawcę?

Strzeż się, aby te słowa nie stosowały się do ciebie, abyś nie zasłużył być od Jezusa opuszczonym żeś tak długo nadużywał łask Jego.

II. Są osoby które szukają Jezusa Chrystusa i znajdują Go; są i takie, które Go nie znajdują; ci Go znajdują, którzy Go szukają w prostocie serca, z szczerą pokorą i doskonałą ufnością w Jego miłosierdzie; ale ludzie dwoistego serca, dusze pełne pychy i wysokiego rozumienia o sobie, którzy dogadzają swoim złym skłonnościom, ufając zbytecznie w miłosierdzie Boga i nie zadają sobie gwałtu, aby się poprawić: tacy nie znajdują Jezusa.

Jakie jest usposobienie twego serca? Czy pragniesz porzucić wszystko co się Bogu nie podoba? Czy masz postanowienie pracować wiernie nad poprawą wad twoich i nad zwyciężeniem twoich złych skłonności? czy postanowiłeś lepiej korzystać z łask Bożych, niż dotąd? Jeżeli takie jest twoje usposobienie, dziękuj Bogu.

Szukaj tego Boskiego Zbawcę z ufnością, a znajdziesz Go, pukaj do drzwi Jego miłosierdzia, a On ci otworzy, proś Go, a On cię wysłucha.

III. Rozważ jak straszne są te słowa Jezusa Chrystusa: Pomrzecie w grzechach waszych. To mówił Jezus do Żydów; ale to samo mówi do tych, którzy naśladują zły ich przykład, którzy jak oni odrzucają łaski im dane, opierają się Duchowi Świętemu, a przewrotnością serca swego czynią niepożytecznemi dla siebie skutki Męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

Strzeż się, aby cię to nieszczęście nie spotkało; aby uniknąć tej strasznej śmierci, bądź zawsze zjednoczony ze źródłem życia, którem jest Jezus Chrystus, wryj w serce swoje te słowa żywota wiecznego, bo kto je zachowa, ten nie umrze na wieki.

Zastosowanie praktyczne.

1. Szukajmy Boga za życia, a znajdziemy Go przy śmierci.

2. Porzućmy wszystko, aby znaleźć Boga, On sam będzie dla nas wszystkiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s