Na wtorek po II-ej niedzieli Wielkiego Postu – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Jezus Chrystus rzekł do Żydów: Na stolicy Mojżeszowej zasiedli Doktorowie i Faryzeuszowie, wszystko tedy co wam rozkażą zachowajcie i czyńcie, ale według uczynków ich nie czyńcie.“ (Św. Mat. roz. 23).

I. Jeżeli Jezus Chrystus chciał, aby w Starym Zakonie szanowano doktorów i faryzeuszów i aby ich słuchano, ponieważ zasiedli na stolicy Mojżeszowej, o ileż słuszniej wymaga, aby w Nowym Zakonie oddawano cześć i posłuszeństwo biskupom i kapłanom, a szczególniej temu, który jest Głową i Najwyższym Pasterzem Kościoła, zasiadając na stolicy Piotrowej; stąd wnosić należy, jak wielkim jest grzech tych, którzy lekceważą przełożonych duchownych, odmawiając im posłuszeństwa, przeszkadzają im w spełnianiu ich obowiązków i dobrych przedsięwzięć.

Proś Boga aby ci dał serce uległe i posłuszne względem tych, którym dał władzę nad tobą, i odnów postanowienie być im posłusznym z pokorą, dla miłości Tego, który dla naszego zbawienia stał się posłusznym aż do śmierci krzyżowej.

II. Chociaż podwładni winni są przełożonym cześć i posłuszeństwo, kiedy im nie nakazują nic przeciwnego prawu Bożemu, jednakże, przełożeni powinni się wystrzegać, aby nie byli z liczby tych, którzy nakazują to, czego sami nie czynią, w jakimkolwiek kto jest stanie, niebezpiecznie jest przykazywać to, czego się nie spełnia, upominać drugich o wady i wykroczenia, a nie starać się samemu z nich poprawić, zachęcać i pobudzać drugich do cnoty, a nie pracować nad ich nabyciem.

III. Jezus Chrystus najwięcej karcił Faryzeuszów za próżność, jaką okazywali we wszystkich swoich czynnościach, które spełniali dlatego jedynie, aby ich ludzie widzieli i chwalili.

Próżna chwała psuje wszystkie dobre uczynki i nieznacznie wciska się do najdoskonalszych cnót. Strzeż się, abyś nie dał przystępu do twego serca temu szkodliwemu występkowi; staraj się podobać jedynie Bogu we wszystkiem co czynisz, a unikaj, o ile możesz, wzroku ludzkiego, a jeżeli będzie potrzeba kiedy, aby twoje dobre uczynki były ludziom wiadome, staraj się, aby intencya twoja odnosiła się jedynie do Boga, a do tego wzywaj Jego pomocy; proś Jezusa Chrystusa z Prorokiem, aby odwrócił oczy twoje od próżności tego świata.

Zastosowanie praktyczne.

1. Miej zawsze wielką cześć dla zastępców Chrystusa i dla przełożonych twoich.

2. Jeżeli widzisz w nich jakie wady, nie rozgłaszaj tego, ale módl się o ich uświątobliwienie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s