19 marca, Św. Józef, oblubieniec N. P. M. – Ks. Łukaszkiewicz J. A. Żywoty Świetych, Warszawa i Wimperk 1931

Bez tytułuŚw. Józef godnością po Najśw. P. Marji przewyższa wszystkich świętych, gdyż on był wybranym na opiekuna Chrystusa, on świadkiem tajemnic odkupienia, on karmicielem Boga człowieka, on głową Najśw. Rodziny na ziemi! — Pochodził z królewskiego rodu Dawida, ale tak zubożałego, że musiał ciesielstwem zarabiać na życie. — Wielu z Józefem starało się rękę N. P. Marji. Postanowił więc arcykapłan, że ten ją otrzyma, czyja laska przez noc zazielenieje. Zazieleniała i zakwitła laska Józefa, on więc poślubił N. P. Marję. — Czystość jednak w małżeństwie zachować postanowił aż do śmierci, gdy więc małżonkę swoją ujrzał brzemienną, chciał ją opuścić. Pouczony przez Anioła, gdy poznał tajemnicę wcielenia Jezusa Chrystusa, służył odtąd ochotnie małżonce i jej synaczkowi. — Gdy groził Herod dziecięciu, uszedł z niem i matką aż do Egiptu, i w obcej krainie narażony na rozliczne przykrości, starał się znowu pracą o ich wyżywienie. Po śmierci Heroda wrócił do Nazaretu, i tam w pokoju wychowywał Zbawiciela rodu ludzkiego. — Gdy Jezus miał lat 12 zaprowadził go Józef z Marją do Jerozolimy. Kapłanie i uczeni w piśmie rozprawiali z Jezusem, i dziwili się jego rozumowi i nauce w tak młodym wieku. Józef i Marja wracając z pątnikami do domu, i spostrzegli, że nie ma między niemi Jezusa. Jakiż smutek napełnił serce Józefa? Jakież wyrzuty sobie robił, że nie dopilnował wychowanka? Jakaż radość znowu, gdy wróciwszy do Jerozolimy znalazł go między kapłanami! — Odtąd szczęśliwie płynęło życie Najśw. rodzinie w Nazarecie wśród pracy i modlitwy. Jezus wzrastał w latach, w łasce u Boga i u ludzi. Św. Józef rzemiosłem swojem zarabiał na utrzymanie domu, a Chrystus dopomagał mu w pracy, gdyż według ustaw żydowskich dopiero mając lat 30 mógł rozpocząć urząd nauczycielski. — Mając lat 70 przeniósł się św. Józef dnia 19 marca do wieczności po zapłatę za swe życie i pracę. Była to śmierć najszczęśliwsza, gdyż przy zgonie św. Józefa był obecnym Jezus Chrystus i N. P. Marja. Dlatego modlimy się do św. Józefa, jako do patrona dobrej śmierci. — Św. Józef jest także patronem małżonków, robotników, a w szczególności cieśli i stolarzy. Papież Pius IX. 1870 r. ogłosił św. Józefa patronem całego kościoła katolickiego.

Punkta do rozmyślania.

Św. Józef mądrym był i wiernym sługą, dlatego użył go Bóg do tak wielkich i niesłychanych posług.

Miły był Bogu i ludziom, zacnym przed oczyma panów i królów. Uczynił go Bóg świętym w wierze i w cichości, i wybrał go z całego narodu. (Ks. Mądr. 45).

Błogosławiony mąż, który się boi Pana i słucha jego przykazań. Możne na ziemi będzie imię jego, i na wieki będzie błogosławionym. (Ps. 111).

Modlitwa.

Najczystszy Oblubieńcze N. P. Marji i najmilszy Opiekunie Chrystusa św. Józefie! Wszak nigdy nie słyszano, aby ktokolwiek z tych, którzy uciekają się do Twej opieki i błagają Twego wspomożenia, był nie wysłuchanym. Pełen ufności w potężną przyczynę Twoją gorąco polecam ci potrzeby moje. Nie pogardzaj prośbami mojemi, lecz wysłuchaj je litościwie. Amen.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s