Na środę po II-ej niedzieli Wielkiego Postu – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Przystąpiła do Jezusa matka synów Zebedeuszowych z syny swymi, czyniąc pokłon i prosząc Go, aby dwaj synowie jej siedzieli, jeden po prawicy, a drugi po lewicy w królestwie Jego.” (Św. Mat. roz. 20).

I. Rozważ, jak szkodliwą jest chęć wyniesienia się nad drugich, kiedy ci, którzy mieli szczęście żyć w tak ścisłym stosunku z Jezusem Chrystusem, nie są wolni od tego występku, a chociaż wszystko opuścili, aby iść za Nim, ta nieszczęśliwa namiętność wciska się do ich serca. Naucz się z tego, jak bardzo się masz upokarzać i niedowierzać sobie, choćbyś już postąpił w cnocie; nie idź za popędem zepsutej natury, ale słuchaj ostrzeżenia Jezusa Chrystusa, abyś zawsze szukał ostatniego miejsca; na wzór Apostoła, uważaj się za najmniejszego ze wszystkich, jako ten, który nadużywszy najwięcej darów Boga, najbardziej jest niegodnym łask Jego.

II. Zastanów się nad odpowiedzią, jaką Jezus Chrystus dał dwom Apostołom: Nie wiecie, rzekł, o co prosicie. Iluż jest chrześcijan, którzy zasługują na tę samą odpowiedź Boskiego Zbawcy, kiedy do Niego zasyłają swoje modły! jedni proszą Go o zdrowie ciała, inni o uwolnienie ich z jakiego strapienia, albo o powodzenie w jakiej sprawie doczesnej, nie wiedząc, że to o co proszą, szkodliwem jest dla ich zbawienia i dla rzeczywistego dobra ich duszy.

Jeżeli chcesz, aby modlitwa twoja zawsze była dla ciebie zbawienna i abyś zawsze otrzymał jej skutek, proś aby Bóg spełnił względem ciebie to, co uważa za najlepsze; jeżeli prosisz o co w szczególności, połóż zawsze ten warunek, że prosisz o to jedynie, aby Mu się przypodobać.

III. Rozważ jeszcze te słowa, które Jezus Chrystus dodaje: Czy możecie, rzekł do nich, pić z kielicha, który ja pić będę? Jakby chciał im powiedzieć: Chcecie mieć udział w mojej chwale, ale aby ją osiągnąć, muszę przechodzić przez cierpienia strasznej męki; zastanówcie się, czy macie odwagę iść za mną i brać udział w cierpieniach moich, bo ta jest droga, którą się idzie do królestwa Bożego. Trzeba, jak mówi Apostoł, przejść przez ogień utrapień i mieć udział w cierpieniach Jezusa Chrystusa.

Zastosowanie praktyczne.

1. Uważaj sobie za szczęście, jeżeli Jezus Chrystus da ci zakosztować ze swego kielicha.

2. Przyjm ten kielich ze czcią i ufaj, że Zbawiciel osłodzi ci jego gorycz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s