23 marca, Św. Katarzyna Szwedzka – Ks. Łukaszkiewicz J. A. Żywoty Świetych, Warszawa i Wimperk 1931

Bez tytułuCórką była księcia Ulfona i świętej Brygidy sławnej z objawień. Oddana za młodu na  wychowanie do klasztoru, postanowiła pozostać zakonnicą, i obrać sobie Chrystusa za oblubieńca. Ale ojciec zadecydował inaczej. Zniewolił ją do oddania ręki hrabiemu Edgarowi. Poddała się woli ojcowskiej, ale namówiła Edgara, aby w małżeństwie zachowali czystość na wzór św. Józefa i Marji. Zgodził się na to małżonek, i odtąd mile płynęło im życie wśród modlitwy i troski o nabycie rozmaitych cnót. — Pomimo że bogatą była, ubierała się św. Katarzyna skromnie, i drugie panie do tego zachęcała. Lepiej grosz przeznaczony na stroje dać ubogim, albowiem nie suknia zdobi człowieka, ale człowiek suknię, choćby najuboższą. — Po śmierci ojca udała się z matką do Rzymu. Tu dowiedziała się o śmierci swego małżonka. Została więc przy matce, która założyła zakon Brygidek, i czuwała nad jego rozwojem. — Przyszła na nią tęsknota za ojczyzną, chciała więc porzucić matkę i wracać do Szwecji. Ale wytłumaczył jej spowiednik, że powinna uwzględnić potrzeby  matki, i nie opuszczać jej w starości. Pozostała więc w Rzymie, i ćwiczyła się w pobożności i miłosierdziu dla bliźnich. Doszła do tak głębokiej znajomości Pisma świętego, że papież Urban VII chwalił ją, mówiąc, godna córka świętej    matki. — Spędziła 25 lat przy matce w Rzymie, i pojechała z nią na pielgrzymkę do Jerozolimy. Gdy stamtąd wróciły, św. Brygida ciężko zachorowała i umarła. — Ciało jej powiozła św. Katarzyna statkiem do ojczyzny. Gdy do Gdańska przybyła, karciła św. Katarzyna Krzyżaków za ich bezprawia popełniane na słowianach, i przepowiedziała im klęskę grunwaldzką. Stąd jechała dalej; w klasztorze Wadsena złożyła zwłoki św. Brygidy, i przy nich zamieszkała. Pojechała jeszcze raz do Rzymu, gdzie rozpoczęła starania o kanonizację swej matki. — Schorowana wróciła do swej ojczyzny, umarła wkrótce w miesiącu marcu 1381 roku. Ciało jej zaniósł do grobu sam król Eryk z najpierwszymi książętami państwa. Przy jej grobie doznawali wierni wielu łask.

Punkta do rozmyślania.

Bóg nakazał dzieciom czcić ojca i matkę, obiecując im długie życie i powodzenie za wypełnienie tego rozkazu. Doświadczenie uczy, że obietnica ta spełnia się; dobrym dzieciom Bóg błogosławi, jak to widzimy na św. Katarzynie; złe dzieci ponoszą karę.

Grzeszą dzieci, gdy dorósłszy, lekceważą sobie wolę ojca lub matki, gdy robią długi, kradną, piją lub narażają rodziców na wstyd, kłopoty i rozmaite straty.

Gdy rodzice postarzeli, obowiązkiem dzieci jest otoczyć ich pieczołowitością i wdzięcznością. Czy tak czynisz?

Modlitwa.

Św. Katarzyno Szwedzka, któraś świątobliwą była małżonką i wzorową córką, uproś nam u Boga tę łaskę, abyśmy naśladując ciebie, nigdy przykrości nie wyrządzili rodzicom naszym, lecz słuchali ich we wszystkiem co zgadza się z wolą Boga i przykazaniami Kościoła. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s