24 marca, Św. Gabryjel, Archanioł – Ks. Łukaszkiewicz J. A. Żywoty Świetych, Warszawa i Wimperk 1931

Bez tytułuO archaniele Gabryjelu kilkakrotną spotykamy wzmiankę w Piśmie Świętem. I tak czytamy tam, że archanioła Gabryjela wysłał Bóg do proroka Daniela. — Później wysłanym został do Zacharjasza, kapłana przy świątyni Jerozolimskiej, i oznajmił mu, że żona jego Elżbieta, porodzi syna, i nazwie imię jego Jan. — Nie chciał dać wiary tej przepowiedni Zacharjasz, odwołując się na to, że i sam jest starym, i żona podeszłą w leciech. — Na to rzekł mu Gabriel, abyś wiedział, że prawdziwem jest poselstwo moje z nieba, zostaniesz niemym aż do urodzenia syna. Tak się stało. Zacharjasz oniemiał. Gdy Elżbieła porodziła syna, pytano się Zacharjasza. jakie dać synowi imię. Kazał sobie podać tabliczkę, i wypisał na niej: „Jan jest imię jego“. A wnet otworzyły się usta jego i przemówił, błogosławiąc Boga w prześlicznym hymnie, zwanym „Benedictus“ „Błogosławiony Pan Bóg Izraela“. — Trzecie poselstwo odprawił Gabryjel do Najśw. P. Marji w Nazarecie. Wszedłszy do izdebki, w której się modliła, rzekł: — „Zdrowaś Mario, łaskiś pełna, Pan z Tobą! Błogosławionaś Ty między niewiastami!“ — Która zatrwożywszy się, pytała, jakieby to było pozdrowienie? I rzekł Jej anioł: „Nie bój się Marjo, albowiem znalazłaś łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz syna, i nazwiesz imię jego Jezus. Ten będzie wielki i będzie zwan synem Najwyższego. I da mu Pan Bóg stolicę Dawida, ojca jego. I będzie królował w domu Jakóbowym na wieki. — A Maria rzekła: „Jakoż się to stanie, skoro Bogu ślubowałam czystość“. A Gabrjel rzekł Jej: „Duch święty stąpi na Cię, a moc Najwyższego zaćmi tobie. Przeto co się z ciebie narodzi, będzie zwane synem Bożym. A oto i Elżbieta, poczęła w starości swojej, bo u Boga nie będzie żadne słowo niepodobnem. Rzekła na to Marja: „Oto ja służebnica Pana mojego, niech mi się stanie według słowa twego“. I odszedł od Niej Gabriel. — Uroczystość Zwiastowania N. P. Marji obchodzimy dnia 25 marca, zaś we wigilię t. j. dnia 24 marca, obchodzimy święto archanioła Gabrjela.

Uwagi.

Prześliczna modlitwa do N. P. Marji, zwana „Pozdrowieniem anielskiem“, początek wzięła ze słów archanioła Gabrjela.

Chrześcijanom nie dość było w jednym dniu w roku obchodzić tak ważną pamiątkę Zwiastowania i Wcielenia Syna Bożego, dlatego to od wieków wprowadzono zwyczaj odmawiania „Anioł pański“ trzy razy dziennie, rano w południe i wieczór na głos dzwonu.

Czy umiesz „Anioł Pański“ na pamięć? Czy odmawiasz to pozdrowienie obdarzone wielu odpustami i łaskami przez Stolicę Apostolską? W Polsce od króla Jagiełły, polecamy dusze zmarłych w boju za Ojczyznę.

Modlitwa.

O Boże, któryś z pomiędzy wszystkich aniołów wybrał archanioła Gabrjela do zwiastowania Najśw. Panny Marji Wcielenia Twojego Syna, — dozwól łaskawie, abyśmy czcząc jego uroczystość na ziemi, korzystali z jego opieki i wstawiennictwa w niebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s