Na poniedziałek po III-ej niedzieli Wielkiego Postu – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Kiedy Jezus nauczał Żydów w synagodze w Nazaret, rzekł do nich: Chcecie, abym uczynił w tem mieście, które jest moją ojczyzną, takie same cuda, jakie czyniłem w Kafarnaum. (Św. Łuk. roz. 4).

I. Jezus Chrystus uczynił bardzo mało cudów w mieście Nazaret, które było Jego ojczyzną i gdzie mieszkali niektórzy Jego krewni, aby pokazał, że w swoich postępkach nie rządził się naturalnemi uczuciami, ani ludzkimi względami, ale że jedynie wszystko czynił dla chwały Ojca swego, dla spełnienia Jego woli; ucz się stąd, abyś nigdy nie powodował się uczuciem naturalnem, nie starał się podobać światu, kiedy idzie o służbę Boga, albo o chwałę Jego Imienia, ale trzeba abyś miał zawsze intencję czystą i prostą podobania się Jemu.

Ileż masz sobie w tym względzie do wyrzucenia i do poprawy.

II. Zastanów się nad tem, co Jezus Chrystus dalej powiedział: że wiele było wdów w Izraelu za czasów Eliasza, a jednakże ten prorok został posłany tylko do wdowy, w mieście Sarepcie; a z wszystkich trędowatych, znajdujących się w ziemi Judzkiej, Elizeusz uzdrowił tylko Namaana, Syryjczyka; przez te słowa naucza nas Zbawiciel, że Bóg jest panem swoich darów i łask i że je rozdaje komu chce. A chociaż nie jednakowo obdarza ludzi, dając jednym pięć talentów, drugim tylko dwa, innym jeden, czyni jednak ten podział z nieskończoną mądrością i dobrocią, tak że wszyscy powinni błogosławić Jego miłosierdzie za to, co otrzymali, nie żaląc się, że nie dostali więcej. Nie dopuszczaj do serca żadnego uczucia zazdrości ani zawiści, z powodu łask i darów, jakie Bóg daje drugim: przyznaj, że otrzymałeś więcej, niż zasłużyłeś i zrób mocne postanowienie użyć na dobre dobrodziejstw, które ci Bóg udzielił.

III. Uważ jak straszna była bezbożność mieszkańców Nazaretu, kiedy usłyszawszy naukę Jezusa Chrystusa, zamiast się nawrócić, unieśli się zazdrością, a podnosząc swe świętokradzkie ręce na Boskiego Zbawcę, chcieli Go zrzucić z wysokiej góry, na której było zbudowane ich miasto.

Oburzasz się słusznie na ten zbrodniczy zamach, ale strzeż się, abyś nie popadł w ten sam grzech, kiedy tego samego Jezusa, przychodzącego do ciebie z łaską swą, aby zamieszkać w twej duszy, wyrzucasz, dając do serca twego przystęp poduszczeniom szatana, nieprzyjaciela Boga i twego zbawienia.

Aby zapobiedz temu nieszczęściu, odnów teraz, w obecności Jego postanowienie, że się od Niego nigdy nie odłączysz, ale żyć będziesz z Nim i dla Niego.

Zastosowanie praktyczne.

1. Nie żądajmy od Boga cudów, bo to byłoby kuszeniem Boga.

2. Korzystajmy z łask Jego, one nam będą pożyteczne, jeżeli im będziemy wierni.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s