Na trzecią niedzielę Wielkiego Postu – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Jezus wyrzucał czarta z człowieka niemego, a gdy wyrzucił czarta, przemówił niemy.“ (Św. Łuk. roz. 11).

I. Podziwiaj najwyższą władzę Jezusa Chrystusa nad szatanami; wypędzał ich jednem słowem i zmuszał ich do opuszczenia tych, których opętali.

Ciesz się, że masz Zbawcę i Króla tak potężnego, na którego święte Imię zginają kolana wszystkie stworzenia w niebie, na ziemi i w piekle.

Złóż Mu ofiarę z siebie samego, odnów Mu przyrzeczenie posłuszeństwa i niezłomnej wierności; proś Go, aby cię nie wypuszczał z swej opieki, aby cię strzegł od nieprzyjaciół Jego chwały i twego zbawienia.

II. Uważ, co się stało po uwolnieniu biednego opętanego, o którym mówi Ewangelia: póki był pod władzą szatana, był niemym; ale jak szatan został wypędzony, odzyskał mowę.

O! iluż jest chrześcijan, którym szatan odbiera mowę, kiedy trzeba powiedzieć coś budującego, bronić chwały Jezusa Chrystusa przed światem, upomnieć kogo z miłością, albo dopomóc bliźniemu dobrą radą do zbawienia!

Zbadaj się, czy nie należysz do liczby tych niemych i proś Boskiego Zbawcę, aby cię uwolnił od szatana niemego, a dał ci łaskę, żebyś używał języka na Jego chwałę, a nigdy na obrazę Jego Majestatu.

III. Rozważ, jak odmienne skutki sprawił ten cud w tych, którzy go widzieli; lud prosty przejęty podziwieniem i uniesiony radością oddał chwałę Bogu, ale Faryzeusze pełni pychy i zazdrości, chcieli okryć niesławą twórcę cudu, mówiąc, że wyrzuca szatanów mocą Belzebuba. Strzeż się, abyś nie naśladował tych ludzi zazdrosnych i niesprawiedliwych, ganiąc albo lekceważąc cnoty drugich, albo starając się zmniejszyć szacunek, jaki dla nich mają; przeciwnie staraj się z prostotą chrześcijańską chwalić cnoty drugich, na dobre tłumaczyć sprawy bliźniego, o ile będziesz mógł, bez ujmy dla prawdy i miłości.

Zastosowanie praktyczne.

1. Strzeż się, aby szatan nie zamknął ci ust przy spowiedzi.

2. Proś Boga, aby w rozmowie położył wędzidło na twój język.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s