NA UROCZYSTOŚĆ ZWIASTOWANIA MATKI BOŻEJ

Zwiastowanie„Anioł Gabryel został posłany do miasta Nazaret, do dziewicy imieniem Maryja.“ (Św. Łuk. roz. 1).

I. Podziwiaj dobroć i miłosierdzie Boga względem ludzi, kiedy byli jeszcze pogrążeni w bałwochwalstwie i kiedy Go najwięcej obrażali: zamiast ich ukarać, jak na to zasłużyli i zesłać ognisty potop, aby oczyścić ziemię z nieprawości, któremi była okryta, ten Ojciec miłosierdzia postanowił posłać Syna swego jednorodzonego na świat, aby się stał człowiekiem i Zbawicielem ludzi. Uwielbiaj tę niepojętą dobroć Boga i mów z Prorokiem: O Panie, czemże jest człowiek, abyś raczył pamiętać o nim i nawiedzać go, szczególniej wtedy, kiedy zasługiwał na przekleństwo, znajdując się w stanie grzechu?

II. Chcąc spełnić ten zamiar, Bóg wybrał dziewicę na Matkę Syna swego, aby Go poczęła cudownie za sprawą Ducha świętego, i wydała na świat bez uszczerbku swego dziewictwa. O! jak doskonałą była świętość i niewinność Najświętszej Panny, jak niewymowną była pełność łask, któremi Ją Bóg obdarzył, aby się stała godną zostać Matką takiego Syna! Dziękuj Bogu za te nieocenione łaski i przywileje, które Jej udzielił: przejmij się jeszcze mocniej uczuciem czci dla Tej Najświętszej Panny, jako dla najdoskonalszej ze wszystkich stworzeń na ziemi; ofiaruj się Jej na służbę, jako Matce Boga.

III. Aby oznajmić tę tajemnicę, Bóg posłał archanioła Gabryela, ten wszedł do izby, w której się znajdowała Najświętsza Panna i powitawszy Ją z najgłębszą czcią, oznajmił Jej tę szczęśliwą wiadomość, że nadszedł czas, w którym ten Boski Zbawca, oczekiwany od wieków, ma przyjść na świat i że Ją Bóg wybrał dla Niego za Matkę.

Przedstaw sobie, jeżeli możesz, jakie były uczucia tej pokornej Dziewicy, skoro usłyszała tę mowę; z jaką wiarą i pokorą ofiarowała się Bogu na spełnienie Jego woli, jakie były uczucia Jej serca, w tej szczęśliwej chwili, kiedy ta niewymowna tajemnica w Niej się spełniła.

1. Oddaj cześć temu Boskiemu Zbawcy, w pierwszej chwili Jego Wcielenia, a jak On się wtedy ofiarował Bogu Ojcu za nas, tak ty się Jemu ofiaruj, bez zastrzeżenia.

2. Proś Jego Najświętszą Matkę, aby się sama ofiarowała swemu Boskiemu Synowi i aby ci wyjednała miłość dla Niego.

Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s