Na wtorek po III-ej niedzieli Wielkiego Postu – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„Jeżeli brat twój zgrzeszy, idź i upomnij go.“ (Sw. Mat. roz. 18).

I. Jezus Chrystus tak pragnie, abyśmy się brzydzili grzechem, że nietylko przykazuje nam, abyśmy się sami wystrzegali grzechu, ale nadto żąda, aby każden starał się, o ile można, wytępić grzech w duszy bliźniego, przez napomnienie braterskie.

Zastanów się jak spełniasz ten obowiązek miłości, czy wzgląd ludzki, wstyd albo naganna obawa nie powstrzymuje cię od upomnienia tych, których błędy są ci wiadome, proś Jezusa Chrystusa o łaskę, abyś lepiej spełniał ten obowiązek.

II. Aby napomnienie braterskie było zasługujące, nie powinno pochodzić ani z oburzenia, ani z gniewa, ani też jedynie dla tego, aby sobie dogodzić, nie troszcząc się wcale o skutek, jaki ono sprawi; ale trzeba spełnić tę przysługę miłości tak, jak Jezus Chrystus nakazuje, z czystej intencji pozyskania brata, wyprowadzenia go z przepaści grzechu, albo dla powstrzymania go, aby w nią nie wpadł. Dla tego należy czynić to napomnienie z taką roztropnością i łagodnością, aby osiągnęło ten skutek. Stąd wynika, że ta sama miłość, która nas pobudza do napomnienia brata, kiedy jest nadzieja dobrego owocu, powinna nas powstrzymywać od dawania przestróg, kiedy przewidujemy, że bliźni nie użyje tego na dobre. Proś Boga o łaskę, abyś mógł rozpoznać, kiedy i jak masz spełniać tę przysługę miłości względem brata twego; jednakże nie napominaj nigdy nikogo, nie upokorzywszy się wpierw przed Bogiem i nie wezwawszy pomocy łaski Jego. Jeżeli nie masz sposobności spełnienia tego uczynku miłości względem drugich, spełniaj go względem samego siebie, nie pochlebiaj sobie i nie pobłażaj twoim wadom, ale opłakując je przed Bogiem, używaj właściwych środków, aby się poprawić.

III. Rozważ, co mówi Jezus Chrystus w tej Ewangelii: Kto nie słucha Kościoła, niech będzie uważany jako poganin i celnik. Przedstaw sobie smutny stan tych, którzy nie chcą słuchać praw i przepisów Kościoła, nie chcą przyjąć jego wyroków, kiedy nam ogłasza przez swą Najwyższą Głowę prawdy, w które mamy wierzyć, albo jakie błędy mamy odrzucać, ponieważ Jezus Chrystus sam głosi, że tacy są przeklętymi. Strzeż się, abyś nie należał do ich liczby; aby uniknąć tego nieszczęścia, odnawiaj często postanowienie i wyznanie, że chcesz żyć i umierać jako najposłuszniejsze dziecko Kościoła katolickiego, apostolskiego, rzymskiego.

Zastosowanie praktyczne.

1. Jeżeli zmuszony będziesz upomnieć kogo, czyń to z łagodnością, miłością i roztropnością.

2. Ale staraj się przedewszystkiem poprawić z własnych wad.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s