Pojęcia żydowskie o mesjaszu i jego stosunku do gojów

Rozdział z książki ks. dr Stanisława Trzeciaka:

TALMUD O GOJACH a kwestia żydowska w Polsce, Warszawa 1939

Zupełnie jednak innego mesjasza oczekiwali i oczekują żydzi. „Ten, który miał przyjść i zbawić Izraela” musi przede wszystkim podzielać ich zapatrywania co do „goim”, których miał zmiażdżyć i zniszczyć tchnieniem ust swoich, a na gruzach państwa rzymskiego miał założyć wszechświatowe państwo żydowskie.

O takiego to Mesjasza modlono się do Boga w tak zwanych „Psalmach Salomona”: „Spojrzyj Panie i ześlij im ich króla Dawida, aby panował nad sługą Twym Izraelem. I uzbrój go siłą, aby zmiażdżył niesprawiedliwych władców. Oczyść Jeruzalem z pogan (gojów), którzy je deptają… Jak naczynie gliniane żelazną rózgą niech zniszczy całą ich istotę. Niech zniszczy bezbożnych pogan tchnieniem ust swoich. Aby na groźbę uciekli przed nim poganie”. (Ps. Sal. 17. 21-25; Sibilla 3. 652 seq).

Miał on zniszczyć całe zastępy światowego państwa (Rzymu). „Ostatni panujący, który pozostanie przy życiu, kiedy jego wielkie wojsko ulegnie zniszczeniu, zostanie związany i przyprowadzony na górę Syjonu, a mesjasz będzie go sądził ze wszystkich nieprawości jego, a następnie zabije go i będzie strzec resztek narodu izraelskiego”. (Apokalipsis Baruchi 39. 7A10. ed. Fritzsche, Libri Apocriphi Vet. Test. Lipsiae 1871).

O takiego to mesjasza modlą się żydzi do dziś dnia jeszcze i takiego oczekują.

Przy uroczystościach paschalnych, obecnie jeszcze, otwierają się drzwi z trzaskiem w pewnym momencie, a na zapytanie obecnych, a szczególniej, jeśli są przestraszone dzieci, co to ma znaczyć, odpowiada ojciec rodziny: „Mesjasz ma przyjść w czasie święta Paschy i wejdzie do Jeruzalem wieziony na ośle, tymczasem Eliasz przychodzi, zapowiadając jego przyjście i dom błogosławi”.

Wtedy wszyscy obecni podnoszą głos swój i wołają: „Wylej gniew twój na narody goim, które Cię nie poznały i na królestwa, które nie wzywały imienia Twojego, ponieważ zjadły Jakuba, a mieszkania jego spustoszyły”.

Potem wyższym głosem wołają razem:

„Wylej na nich niechęć Twoją, a szał gniewu Twego niech ich pochwyci. Postąp w gniewie i wyniszcz ich spod nieba, o Panie”. Nadto w codziennej modlitwie „Szemone-Ezre”, którą obowiązany odmawiać codziennie każdy żyd, a nawet i dziecko rano, w południe i wieczór w dwunastej zwrotce modlą się w następujący sposób według palestyńskiej recenzji: „Birkath ha-minim odpadłym niech nie będzie żadnej nadziei, a zuchwały rząd, abyś spiesznie wyniszczył w naszych dniach, aNazarejczycy nokhrim (tj. chrześcijanie), minim (tj. heretycy i chrześcijanie), aby zginęli w jednej chwili; wytarci będą z księgi żywota, a ze sprawiedliwymi nie będą zapisani. Błogosławiony bądź, który uginasz bezczelnych”. Według babilońskiej recenzji modlitwa ta opiewa:

„Odpadłym niech nie będzie żadnej nadziei, a wszyscy minim (tj. heretycy, chrześcijanie) zdrajcy oby zginęli w jednej chwili, a zuchwały rząd, abyś wyniszczył i rozbił spiesznie w naszych dniach. Błogosławiony bądź Jehowo, który nieprzyjaciół rozbijasz i bezczelnych uginasz” .

O modlitwie tej mówi Rabi Bechai: „zarządzili ją i ułożyli przeciw heretykom na zgubę owego państwa, tj. cesarstwa rzymskiego i na zgubę wszystkich władz chrześcijańskich, które nad żydami panują” . Tymczasem prawie równocześnie, bo w Wielki Piątek Kościół Katolicki w ten sposób modli się za żydów:

„Módlmy się za niewiernych żydów, aby Bóg i Pan nasz odjął zasłonę ze serc ich, aby i oni poznali Jezusa Chrystusa Pana naszego”.

„Wszechmogący wieczny Boże, który także żydowskiej niewierności od Twego miłosierdzia nie odrzucasz, wysłuchaj próśb naszych, które zanosimy z powodu zaślepienia owego narodu, aby poznawszy światło Twojej prawdy, którym jest Chrystus, z ciemności swej wyrwany został”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s