Podstawa działania katolika integralnego

Pius XII: „Inicjatywa apostolstwa świeckich jest w pełni uzasadniona, nawet bez uprzedniej formalnej ‘misji’ od hierarchii… Inicjatywa osobista odgrywa wielką rolę w ochronie życia i wiary katolickiej, zwłaszcza w krajach, w których kontakt z hierarchią jest trudny lub praktycznie niemożliwy. W takich okolicznościach, Chrześcijanie, na których barki zadanie to spada, muszą, za sprawą łaski Bożej, podjąć taki obowiązek… Pomimo to, nic nie może być podjęte wbrew wyraźniej lub dorozumianej woli Kościoła, lub w jakikolwiek sposób, który jest przeciwny zasadom wiary i moralności lub dyscyplinie kościelnej.” (“The Mission of Catholic Women,” Sept. 29, 1957, The Pope Speaks, Vol. IV).

Aby życie swe ukształtować według nauki chrześcijańskiej, laicy winni się starać o jej poznanie i stosownie do swego stanu i wykształcenia przyswoić sobie odpowiedni zasób wiadomości z zakresu religji katolickiej. Gdy zajdzie tego potrzeba, obowiązani są jawnie wyznawać wiarę, zwłaszcza gdyby milczenie było znakiem zaparcia się lub łączyło się ze wzgardą religji albo wywoływało zgorszenie (c. 1325).

Nikomu też nie wolno milczeć, gdy prawo naturalne domaga się wyjawienia jakiegoś przestępstwa, albo gdy idzie o usunięcie niebezpieczeństwa, które zagraża wierze, religii, dobru społecznemu (c. 1935).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s