Sedewakantyzm a nauka Kościoła katolickiego

Jeszcze jeden wpis poświęcony herezjom x. Cekady i sedewakantyzmu. Dedykowany wszystkim tym, którzy autorytet nauczycielski Kościoła przenieśli z soborowej sekty na „kapłanów po studiach teologicznych”. Przykro jest patrzeć jak dziś wielu katolików poszukujących prawdy daje się łapać na tą samą żydowską strategię oszukiwania gojów, gdy zarzuty sedewakantystów skierowane wobec katolików integralnych są dokładnie takie same, jakimi posługuje się soborowa sekta wobec sedewakantystów — odrzucenie autorytetu! W przypadku katolików integralnych rozchodzi się o autorytet „kapłanów po studiach”, w przypadku sedewakantystów chodzi o autorytet „papieża” i „Kościoła”. 

W sytuacji, w której wykazuje się błędność głoszonej przez sedewakantyzm nauki z nieomylnie zdefiniowanym nauczaniem Magisterium jedyny argument, na który stać sedewakantystów, to stwierdzenie:

„On nie ma prawa twierdzić, iż Kościół naucza tego, czego naucza Kościół, ponieważ nie ukończył studiów teologicznych, więc Kościół nie naucza tego, czego naucza Kościół”.

I na tym argumentacja się kończy. Cała reszta to manipulowanie świadomością czyli dezinformacja stosowana skutecznie od wielu dekad przez Synagogę szatana. Zachęcam do zapoznania się z poglądowym tekstem na ten temat: Dezinformacja czyli manipulowanie świadomością.

Ktoś mnie ostatnio zapytał: czemu tak się uwziąłeś na tych sedewakantystów? Na to odpowiadam: jest wiele stron i materiałów demaskujących żydowski spisek przeciwko Kościołowi o nazwie „Sobór Watykański II” oraz „soborowy kościół”, jest wiele materiałów demaskujących żydowski spisek przeciwko Kościołowi o nazwie „lefebryści”, natomiast nie ma ani jednej strony demaskującej żydowski spisek przeciwko Kościołowi o nazwie „sedewakantyzm”.

Zestawienie herezji

Jeden z czytelników strony poprosił mnie, aby zrobić zestawienie błędów x. Cekady z ostatniego tekstu od x. Trytka z nauką Kościoła, tak, jak to kiedyś robiłem. Poniżej takie małe zestawienie.

Czy do godności sakramentów potrzebna jest jurysdykcja?

Herezje sedewakantyzmu:

Tradycyjni kapłani, prawowite sakramenty, ks. Anthony Cekada

„Wydaje się jednak, że niedoszli świeccy kanoniści myślą, że prawo wymaga od kapłana posiadania jurysdykcji gdykolwiek udziela sakramentu, a większość swojej krytyki opierają na tym ukrytym założeniu. Jednak ponieważ deputacja wystarczy, takie argumenty są nie na temat”.

Nauka Kościoła katolickiego:

Apologetyka podręczna. Obrona wiary katolickiej z odpowiedziami na zarzuty. Ks. St. Bartynowski T.J., Kraków 1918 rok, s. 478 

„Jakkolwiek bezpośrednia łączność z Apostołami utrzymała się dotąd jedynie na stolicy św. Piotra w Rzymie, to mimo to wszyscy biskupi katoliccy są nadal złączeni z Apostołami i prawnie dziedziczą po nich władzę biskupią, wskutek zależności swej od jedynej Stolicy Apostolskiej. W Kościele katolickim bowiem nikt nie zostaje biskupem bez zezwolenia papieża;

a właśnie papież, powierzając biskupom władzę rządzenia Kościołem, udziela im tym samym charakteru apostolskiego, przez który wchodzą w łączność z Apostołami i stają się ich prawowitymi następcami, jako ci, których Duch Św. postanowił, aby kierowali Kościołem Bożym. (Dz. Apost. 20, 28)”.

Pius XII, „Mystici Corporis Christi” (43)

„Albowiem mocą władzy tzw. jurysdykcyjnej, z jaką Boski Odkupiciel posłał Apostołów w świat, jako Sam posłan był przez Ojca, on sam za pośrednictwem Kościoła chrzci, naucza, rządzi, rozwiązuje, związuje, składa ofiarę. Tym to powyższym wpływem całkiem wewnętrznym i wzniosłym Chrystus sam ożywia Kościół Boskim swym życiem, przenika całe Ciało jego Boską swą mocą, a poszczególne członki karmi i utrzymuje wedle miejsca, jakie w ciele zajmują, w podobny sposób, jak szczep winny zrośniętym z sobą latoroślom daje życie i urodzajność”.

Co ciekawe powyższą katolicka naukę przyjmuje również sedewakantysta ks. Rama P. Coomaraswamy:

Jurysdykcja (część I), ks. Rama P. Coomaraswamy

„…uprawnienie do korzystania z władzy święceń w imieniu Kościoła, przychodzi właśnie pod nazwą jurysdykcji. W istocie jurysdykcja to UPOWAŻNIENIE do nauczania, zarządzania i uświęcania w imieniu Kościoła. (Kościół jest Ciałem Chrystusa i w taki sposób manifestuje Jego obecność – nauczając, rządząc i uświęcając – w tym świecie.)”

W dalszej części tekstu x. Coomaraswamy dowodzi, iż sedewakantyści posiadają jurysdykcję uzupełnioną w oparciu o epikeie. Dlaczego takie twierdzenie nie ma nic wspólnego z nauką Kościoła i jest całkowicie błędne pisałem już wiele, wiele razy na tej stronie, np. tutaj.

W każdym razie, na powyższym przykładzie, widzimy jak objawia się jedność wiary w sedewakantystycznych sektach.

Czy Chrystus udziela jurysdykcji prosto z nieba?

Herezje sedewakantyzmu:

Tradycyjni kapłani, prawowite sakramenty, ks. Anthony Cekada

„Jurysdykcja, którą my, tradycyjni katoliccy kapłani, posiadamy została nam delegowana przez samego Chrystusa na podstawie boskiego prawa i działa na forum wewnętrznym…”

Nauka Kościoła katolickiego:

Encyclical epistle Ad Sinarum gentem, Oct. 7, 1954: AAS 47, Pius XII

„Władza jurysdykcji, która jest przyznana bezpośrednio z prawa Bożego na Papieża, przychodzi do biskupów z mocy tego samego prawa, ale tylko przez następce Piotra, wobec którego nie tylko wierni, ale także wszyscy biskupi, są zobowiązani do stałego przestrzegania, zarówno czci posłuszeństwa i więzi jedności”.

Francis Sigismund Miaskiewicz, J.C.L. Supplied jurisdiction according to canon 209, s. 194

„Kiedy mówimy iż Kościół, a ściślej Biskup Rzymu uzupełnia jurysdykcję w każdym zgoła przypadku, czy to w błędzie powszechnym, czy wątpliwości pozytywnej, należy to rozumieć w ten sposób, iż Papież działa z mocy pełnej władzy jurysdykcyjnej, którą Chrystus powierzył jego osobie”.

Zatem uzupełnienie jurysdykcji przez Kościół „Ecclesia supplet” oznacza zawsze uzupełnienie jurysdykcji przez papieża, który jest jedynym źródłem jurysdykcji w Kosciele, pośrednio przez zatwierdzone przez papieża Prawo Kanoniczne.

Szymon Klucznik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s