List do katolików integralnych

Według Bartłomieja Holzhausera (ur. 1658) siedem kościołów z Apokalipsy, do których z polecenia Chrystusa św. Jan pisze listy, są proroczą charakterystyką losów i kolei, jakie będzie przechodził Kościół katolicki. Okres piąty to czas smutku, który trwać ma od reformacji do papieża anielskiego. Okres szósty to czas pocieszenia Kościoła, którego początkiem będzie pojawienie się katolickiego przywódcy – Wielkiego Monarchy, który zwróci prawowitemu papieżowi i Kościołowi katolickiemu wszystkie utracone prawa. Obecnie znajdujemy się na przełomie tych dwóch okresów – w przededniu Zmartwychwstania Kościoła.

Jak pisze ks. Górka w książce „Żywot i dzieła wielebnego Sługi Bożego Bartłomieja” Chrystus w listach zwraca się wprawdzie do Anioła czyli biskupa każdego z siedmiu Kościołów (w Efezie, Smyrnie, Pergamie, Tyatyrze, Sardes, Filadelfii i Laodycei), ale „znaczna część egzegetów twierdzi, że uwagi, odnoszące się wprost do biskupów tych gmin chrześcijańskich, dotyczą także tamtejszych wiernych” (s. 189).

Możemy zatem na tej podstawie wyciągnąć wniosek, iż list skierowany do szóstego kościoła – kościoła w Filadelfii – jest listem Chrystusa skierowanym do nas – katolików żyjących w przededniu szóstego okresu, który lada chwila nastąpi.

„A Aniołowi kościoła Filadelfijskiego napisz: To mówi Święty i Prawdziwy, który ma klucz Dawidów, który otwiera, a żaden nie zamyka, zamyka, a żaden nie otwiera.

Znam uczynki twoje. Oto dałem przed tobą drzwi otwarte, których żaden nie może zamknąć, iż masz małą moc, i zachowałeś słowo moje, i nie zaparłeś się imienia mojego.

Oto dam z bóżnice szatańskiej, co się powiadają być Żydami, a nie są, ale kłamią. Oto uczynię im, iżby przyszli i pokłonili się przed nogami twymi, i poznają, że Ja ciebie umiłowałem.

Iżeś zachował słowo cierpliwości mojej, a Ja ciebie zachowam od godziny pokuszenia, która przyjść ma na wszystek świat, kusić mieszkające na ziemi.

Oto idę rychło: trzymaj, co masz, aby żaden nie wziął korony twojej.

Kto zwycięży, uczynię go słupem w kościele Boga mego, a więcej z niego nie wyjdzie; i napiszę na nim imię Boga mego i imię miasta Boga mego, nowego Jeruzalem, które zstępuje z nieba od Boga mego, i imię moje nowe.

Kto ma ucho, niechaj słucha, co Duch mówi kościołom”.


Kodeks Prawa Kanonicznego 1917, Ks. Grabowski, s. 31

„Kościół spełnia swe nauczycielstwo w imieniu Chrystusa i w jego asystencji, dlatego też nauka przezeń głoszona jest nieomylna i nazywa się słowem Bożym (clavis scientiae). Z tego powodu Kościół domaga się przyjęcia jej bez żadnych zastrzeżeń”.

Ks. Jakób Wujek, Krótkie nauki homiletyczne wg Postyli Katolickiej Większej, Włoclawek 1912

Słowo Boże jest nie tylko to, co mamy zapisane w Piśmie świętem starego i nowego Testamentu, ale i to wszystko, cokolwiek apostołowie żywym słowem uczyli, co swym następcom podali, co potem na soborach zgodnie ustanowili biskupi wraz z papieżem, albo co sam papież, jako najwyższy i nieomylny nauczyciel całego Kościoła, wszystkim wiernym ogłasza; jednym słowem, cokolwiek od czasów apostolskich aż do naszych utrzymywał, czego uczył i co zachował Kościół Chrystusowy. Więc zupełnie wszystko jedno jest, czy coś mamy za słowo Boże dlatego, że tak Bóg sam powiedział, czy dla tego, że słudzy Boga, apostołowie i ich następcy, rządzący Kościołem Bożym, w Jego imieniu powiedzieli. I zupełnie wszystko jedno jest, czy to, co nam mówią w imieniu Boga, jest zapisane w Piśmie świętem, czy nie zapisane, lecz tylko słownie podane. I dlatego Paweł święty pilnie upominał pierwszych chrześcijan, aby trzymali się podania, którego się nauczyli, tak przez mowę czyli kazania jego, jak i przez list, do nich napisany (Gal. I, 8). I sam Zbawiciel orzekł, iż jeśliby kto Kościoła nie usłuchał, niech ci będzie jako poganin i celnik, to jest jawnogrzesznic (Mat. XVIII, 17)”.

Szymon Klucznik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s