Na wtorek po Niedzieli Sześćdziesiątnicy – Bp. L. Abelly, Nowy rok Jezusowy Rozmyslania, Warszawa 1895

Bez tytułu„A drugie upadło na opokę: a wszedłszy uschło, iż nie miało wilgotności.“ (Ś. Łuk. r. 8).

I. Druga część nasienia również została bezowocna, ponieważ upadła na rolę kamienistą, suchą, jałową, mającą tylko po wierzchu trochę ziemi; ziemia kamienista wyobraża tych, którzy słuchając słowa Bożego, są wprawdzie niem poruszeni, ale przy najmniejszej sposobności, lub pokusie, tracą te uczucia prędzej niż je powzięli, bo nie mają w sercu prawdziwej pobożności, dla tego to wszystkie uczucia nie zakorzeniają się w ich duszy.

Strzeż się, abyś nie był w tem złem usposobieniu i nie oszukiwał sam siebie, bo jeżeli dobre uczucia, których doznajesz, nie przyniosą skutku, będzie to znakiem, że cnota twoja jest powierzchowna i że nie zakorzeniła się w twem sercu.

II. Przypowieść mówi, że słońce gorącem swem spaliło nasienie, to znaczy, że ci, którzy nie mają cnoty trwałej i gruntownej, tracą dobre usposobienie, kiedy doznają jakiej przykrości albo przeciwności: dopóki wszystko idzie według ich życzenia, dopóki czują przyjemność i zadowolenie w ćwiczeniach pobożnych, dopóty chętnie służą Bogu; ale kiedy im zabraknie tych pociech, kiedy Bóg nawiedzi ich chorobą, cierpieniem, strapieniem zewnętrznem albo wewnętrznem, kiedy ich dręczy pokusa, kiedy doznają przeciwności albo prześladowania, wtedy tracą odwagę, dobre uczucia i poddają się poruszeniom namiętności.

Proś Boga, aby ci dał cnotę gruntowną i postanów wiernie odpowiadać Jego łaskom, abyś mógł powiedzieć z Apostołem: „Cóż mnie odłączy od Jezusa Chrystusa? czy utrapienie, czy bojaźń, czy prześladowanie?“ i t. d.

III. Aby zachować prawdziwą i gruntowną pobożność, będącą jakby wilgocią, utrzymującą życie duchowne, trzeba skrapiać często rolę naszego serca modlitwą i rozmyślaniem serdecznem prawd i tajemnic wiary, aby serca nasze, rozważając dzień i noc, jak mówi Prorok, prawo Boże, były podobne drzewom, rosnącym w ścieku wód, wydającym w swoim czasie owoce i zachowującym zieloność liści.

Zastosowanie praktyczne

1. Jeżeliś zaniedbał rozmyślanie, odprawiaj je odtąd wiernie.

2. Nie szukaj w niem uczuciowych pociech, ale zbawiennych nauk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s