7 stycznia. Św. Juljan, męczennik.

św. JulianUrodził się w Antyjochji, w Egipcie i jedynakiem był bogatych rodziców chrześcijańskich. Wychowany starannie, już od młodości okazywał upodobanie w modlitwie, i dążność d o udoskonalenia i uszlachetnienia swego charakteru. Gdy dorósł, nalegali rodzice, aby się ożenił, Julian idąc za radą św. Pawła, ślubował Bogu czystość panieńską. Nie wyjawił tego rodzicom, aby ich nie martwić, więc ociągał się z małżeństwem. Gdy jednak coraz natarczywiej naciskali nań rodzice i krewni, poślubił Bazylissę, zacną dziewicę, z którą się umówił, że i w małżeństwie czystość panieńską zachowają. — Po śmierci rodziców postanowił Juljan olbrzymi swój majątek użyć na dobre cele. W porozumieniu z małżonką zbudował dwa klasztory, jeden dla mężczyzn, drugi dla niewiast. W jednym on gromadził około siebie mężów, którzy porzuciwszy świat, doskonalić się starali; w drugim Bazylissa zbierała około siebie niewiasty, które ślubowały Bogu czystość dziewiczą. Pracy ich widocznie Pan Bóg błogosławił, gdyż w krótkim czasie Juljan kilka w okolicy wzniósł klasztorów, w których zgromadziło się do 10.000 ludzi; Bazylissa zaś miała 1000 dziewic.

Za cesarza Djoklecjana wybuchło straszne prześladowanie chrześcijan. Urzędnicy katowali wyznawców Chrystusa i konfiskowali ich majątki. WAntyjochji starosta Marjan znęcał się w okrutny sposób nad chrześcijanami, którzy nie chcieli składać ofiar bożkom. Wezwał on Juljana, którego szanował, jako pochodzącego z rodziny znakomitej, aby pozornie uczynił zadość rozkazowi cesarza. Niechaj publicznie złoży ofiarę bożkom, w sercu zaś swoim może wierzyć w Chrystusa. Radził się Juljan kapłanów, a gdy mu powiedzieli, że postępowanie takie niegodnym jest chrześcijanina, odepchnął z oburzeniem obłudne polecenie starosty.

Rozgniewany Marjan kazał Juljana uwięzić, a kapłanów, jako złych doradców chrześcijan zamknąć w jednym domu i spalić. Nie pomogły namowy, dręczenie, bicie, i włóczenie na wzgardę po ulicach miasta, św. Juljan odpowiadał po każdej katuszy, że tylko Bogu prawdziwemu składać wolno ofiary.

Widząc stałość Juljana i niesprawiedliwe dręczenie go, syn starosty Celzjusz, nawrócił się, i został z nim razem uwięziony. Strzegło ich 20 żołnierzy, lecz i ci przez Juljana nawróceni zostali. Stracił głowę starosta i pytał w Rzymie, co ma czynić? Nadszedł rozkaz cesarza, aby wszystkich ukarać śmiercią. Rozniecono ogromny stos, a gdy ogień nie imał się wyznawców Chrystusa, zostali wszyscy mieczem ścięci 303 r. O św. Bazylissie jedni mówią, że umarła śmiercią naturalną, inni, że została męczennicą.

Punkty do rozmyślania.

Kto ślubuje czystość Bogu, ten nie ma wprawdzie potomstwa cielesnego, ale przykładem i nauką pozyskiwać może wiele dusz Chrystusowi, i stać się ojcem duchowym mnóstwa nawróconych, podobnie jak św. Juljan i Bazylissa.

Wyznawaj otwarcie swoją wiarę; dla zysku ziemskiego nie udawaj, że jesteś liberałem, a religia jest rzeczą prywatną.

Modlitwa.

Nieskończony w łaskawości Boże, który sługę swego Juljana napełniłeś umiłowaniem cnót wszelakich, użycz nam tej łaski, abyśmy idąc za jego przykładem, postępując z cnoty w cnotę, żywot doskonały wiedli.

Z książki: Ks. Łukaszkiewicz J. A . Żywoty Świetych, Warszawa i Wimperk 1931

Jedna uwaga do wpisu “7 stycznia. Św. Juljan, męczennik.

  1. …ale numer, no i to dzis dokladnie mamy:*Niechaj publicznie złoży ofiarę bożkom, w sercu zaś swoim może wierzyć w Chrystusa. Radził się Juljan kapłanów, a gdy mu powiedzieli, że postępowanie takie niegodnym jest chrześcijanina, odepchnął z oburzeniem obłudne polecenie starosty*.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s